Ubuntu 11.10 Alpha 2

Ubuntu 11.10 Alpha 2

przez -
9 446
Canonical Ubuntu

Kate Stewart ogłosiła wydanie systemu Ubuntu 11.10 Alpha 2. System nosi nazwę kodową Oneiric Ocelot i działa pod kontrolą jądra Linux 3.0-rc5. Środowiskiem graficznym jest GNOME 3.0 oraz Unity. Dla słabszych komputerów uruchamiane jest Unity 2D. Część z komponentów GNOME została zaktualizowana do wersji 3.1.2. Dostępna jest również Mesa 7.11.

W najnowszym Ubuntu zabranie takich aplikacji jak Synaptic oraz Computer Janitor, którego celem było oczyszczanie systemu. Z oprogramowania dostępne są takie aplikacje jak GCC 4.6.1, Firefox 5.0, Thunderbird 5.0 oraz LibreOffice 3.3.2.

Przed stabilnym wydaniem, które planowane jest na 13 października, pojawi się jeszcze wersja Alpha 3 (4 sierpnia) oraz dwie wersje beta w dniach 1 i 22 września.

Pełne informacje na temat wydania znajdują się w oficjalnym ogłoszeniu.

Podobne artykuły

 • coomooloos

  "Domyślnym środowiskiem graficznym jest GNOME 3.0."

  Nie wydaje mi się, żeby po tylu próbach z Unity Ubuntu wróciło do Gnome – nie po to przygotowywali Unity 3d, które zastąpiło Gnome 3 i Unity 2d zastępujące Gnome 2

 • qrczak

  Trochę dziwne, że po unity znów robią domyślnie gnoma … :)

  • Greg

   GNOME zawsze było domyślne. Teraz bardziej domyślne stało się Unity. Jak ono się nie odpali to startuje Unity2D. Jak jemu się nie uda to startuje GNOME.

 • Omen

  Zastąpiło nie zastąpiło, zdania są podzielone w tej sprawie, może jednak wycofają się z unity – w końcu przecież nie wszystkie decyzje muszą być słuszne i nieodwołalne

 • TomJ

  Nie wycofują się z Unity. W chyba nawet pierwszej Alfie wystartowało mi Gnome bo Unity się pokopało.

  Mark się nie przyzna do błędu i wciska tą papkę tak jak robi to Apple.

 • zxc

  Poprzez GNOME rozumie się m.in. podstawowe aplikacje dostarczane razem ze środowiskiem: Nautilus, gedit, itd. Canonical raczej nie wycofa się z oferowania Unity. Oczywiście projekt jest w zbyt wczesnej fazie rozwoju aby można było się o nim wypowiedzieć pozytywnie. Moim zdaniem taki rozłam wyjdzie Linuksowi na dobre. Ileż mamy dystrybucji, które różnią się praktycznie innymi ikonkami czy też innym zestawem programów? To co zrobił Canonical na pewno zasługuje na uznanie. Fakt nie stworzyli dystrybucji od zera, ale wprowadzają do Ubuntu wiele własnych pomysłów, które, z racji że Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją, powoli standaryzują się. Do ideału jest jeszcze bardzo daleko i dużo czasu minie zanim Linux odegra jakieś znaczenie na polu systemów biurkowych. Z pewnością jest jednak lepiej niż było 2-3 lata temu.

 • immzon

  Trochę pomyślcie. GNOME 3 != GNOME Shell. Tak więc Unity będzie cały czas domyślne i rozwijane.

 • Oczywiście trefle z zespołu do spraw rozwoju systemu, jak zwykle nie myślą, i wsadzają stare, wysłużone LibreOffice 3.3.2, które będzie miało wsparcie do końca roku tylko … Normalnie, aż mi się chce płakać.

 • хостинг

  Excellent items from you, man. I’ve bear in mind your stuff prior to and you are simply too fantastic. I actually like what you have bought right here, really like what you’re saying and the way by which you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific site.