Wiele osób lubi nazywać swój komputer w specyficzny sposób. Ma to pomóc w jego identyfikacji, szczególnie jeżeli posiadamy sieć lokalną w domu, czy w biurze. Ubuntu podczas instalacji prosi o podanie nazwy, jednakże we większości przypadków jest ona robiona automatycznie: nazwa_użytkownika-computer. Jak ktoś zapomni o tym, to nie ma większego problemu, aby ją zmienić. Istnieją na to dwa sposoby.

Zmiana przy użyciu graficznego narzędzia

Opisujemy ten sposób, ponieważ we większości poradników w internecie nie da się go znaleźć. Potrzebny nam będzie do tego program Ubuntu Tweak 0.5.14 mimo, że aktualnie jest dostępna wersja Ubuntu Tweak 0.6.0. Ta ostatnia nie zawiera w sobie jednakże tak prostego sposobu zmiany. Z oficjalnego PPA na Launchpad.net pobieramy wersję dla Ubuntu 10.04, Ubuntu 10.10 oraz dla Ubuntu 11.04, Ubuntu 11.10. Instalujemy klikając dwa razy na pobrany pakiet, po czym otworzy nam się Centrum Oprogramowania Ubuntu i czekamy na zakończenie.

Ubuntu Tweak

Ubuntu Tweak

Ubuntu Tweak

Ubuntu Tweak

Ubuntu Tweak

Zmiana przy użyciu konsoli

Drugi sposób jest bardziej uniwersalny, ponieważ zadziała pod wieloma innymi systemami, o ile posiadamy zainstalowany jakikolwiek edytor tekstowy. Zatem dla Ubuntu: gedit, Kubuntu: Kate, Xubuntu: Leafpad, openSUSE: Kate, Fedora: gedit, Mageia: Kate, Mandriva: Kate.

  1. Uruchamiamy wiersz poleceń wciskając ALT+F2
  2. Wpisujemy: gksu edytor_tekstowy /etc/hostname i Enter, gksudo edytor_tekstowy /etc/hosts i wciskamy Enter
  3. System poprosi dwa razy o hasło, więc je wpisujemy
  4. Pojawią się nam dwa okna, jak poniżej, w których zmieniamy zaznaczoną na niebiesko frazę na swoją własnąUbuntu Tweak
  5. Zapisujemy oba pliki i wychodzimy.

Po tych czynnościach powinna nam się zmienić nazwa komputera. Jeżeli tak się nie stało to należy wykonać ponowne uruchomienie komputera.