Ubuntu 11.10 zmienia GDM na LightDM

Ubuntu 11.10 zmienia GDM na LightDM

przez -
20 1863
Canonical Ubuntu

Podczas trwającego Ubuntu Developers Summit 2011 podjęto decyzję, iż następna wersja Ubuntu 11.10 „Oneiric Ocelot” zmieni domyślny menedżer logowania GDM na LightDM. Zostanie on także dodany do Kubuntu zamiast KDM oraz całej reszty dystrybucji opartych o Ubuntu.

LightDM oferuje te same funkcje, jak GDM i KDM, jednakże jego kod jest znacznie mniejszych rozmiarów, jest prosty i łatwy w utrzymaniu oraz posiada pełną dokumentację API, dzięki czemu łatwiej jest projektować do niego front-endy oraz skórki. Jest również bardzie elastyczny, aniżeli GDM.

Posiada on front-end oparty o WebKit, w celu projektowania tematów logowania w HTML. Istnieją także front-endy oparte o GTK i Qt, oraz inne narzędzia. Istnieją przypuszczenia, że LightDM zostanie włączony do projektu Wayland szybciej, aniżeli do X.Org.

Zmiana z GDM na LightDM ma nastąpić wkrótce w celu szybkiego przetestowania podczas cyklu nowego wydania Ubuntu. Canonical oddelegowało już jednego inżyniera do prac nad tym menedżerem, jak również będzie naciskało społeczność GNOME do szybkiego zaadaptowania swojego pomysłu.

20 Komentarze

 1. Podoba mi się to. Już chciałem zapytać o Wayland a tu proszę – włączenie do niego :) .

  Wayland to dobra droga. Linux powinien nią podążyć. Podobnie stać się powinno z Alsą…

 2. Zainstalowałem kilka dni temu LightDM na ubuntu i niestety zaczął mi się komputer dziwnie zachowywać(przejscie ekranu w stan jakby sie wyłączał i ogólnie brak reakcji na polecenia)

  Wycofałem sie z pomysłu.

 3. Ponoć OSS programistom się podobał. Powstał nawet OSS w wersji 4, ale o wiele za późno, bowiem w momencie, gdy ALSA jest już wszędzie i ma sterowniki na poziomie.

 4. Mówisz, że się nie znasz, a dobrze powiedziałeś ;) .

  ALSA/OSS działa w warstwie kernela, natomiast PulseAudio działa w warstwie użytkownika i współpracuje z Alsą, obsługując programy wydające dźwięki poprzez biblioteki takie jak GStreamer, Phonon (z zapleczem np. GStreamer, Xine czy libvlc), czy libao.

 5. Dziękuje Livio za wytłumaczenie. Przy okazji czemu to musi być tak rozbudowane i pogmatwane?

  Kernel –> Alsa –> Pulseaudio –> GStreamer –> Totem –> Głośniki

  Ludzie głupieją od tego.

  PS mój post jest 10000 :D

 6. Gwoli ścisłości to PA współpracuje również z OSS4 :).

  A sam OSS4 nie jest też taki różowy od strony programisty, może jakby tak producenci kart jeszcze się stosowali do tego, co pisze w dokumentacji OSS to by było lepiej ;).

  Aa i wykresik to raczej tak leci:

  Totem -> (tu może być np. Phonon :>) -> GStreamer(or sth) -> PA (opcjonalnie) -> Alsa(OSS) -> Kernel -> Głośniki.

 7. Totem na Phononie? Eee, teraz to już głupoty opowiadasz.

  Totem używa GStreamera bezpośrednio. Kropa. A potem mamy wyjście audio (PA -> ALSA, ALSA bezpośrednio itp.), kernel i głośniki ;) .

  PA z OSS4? Nie słyszałem tego jeszcze, ale oficjalna strona OSS to potwierdza. Jestem pod wrażeniem.

  Co więcej, lista obsługiwanych urządzeń wskazuje, że mógłbym tego spróbować :) .

 8. …. jeszcze bardziej zgłupiałem….

  Kernel odpowiada za komunikacje ze sprzętem. Czyli karta dźwiękowa. Dostęp do niej. ALSA to taka warstwa sterowników do tej karty dźwiękowej? ALSA jest w jądrze?

  Po skoro PulseAudio jest opcjonalne to po co one? Rozumiem po co bilioteka GStreamer. Zamienia MP3 na jakieś bity by skumała ALSa.

  Objaśni ktoś?

 9. ALSA w jądrze, tak.

  PulseAudio dla "ficzersów", takich jak zebranie suwaków głośności w jeden mikser systemowy (w jednym oknie kontrolujesz głośność każdego programu i jest to ten sam suwak, co w interfejsie danego programu), płaska kontrola głośności (tj. głośności są względne i stosunek głośności strumieni do głośności wyjścia jest stały, a najwyższa głośność strumienia jest wyznacznikiem tego stosunku), dźwięk przez sieć i najlepsze: prostsze API dla programistów. Funkcje samego PA opisane przeze mnie brzmią mgliście, ale jeżeli ktoś uruchomi Linuksa, a na nim kilka aplikacji wydających z siebie dźwięk i otworzy pavucontrol, zrozumie, o czym mówię.

 10. @Livio: Totem to mi się tak napisało, miałem na myśli "program do odtwarzania", czyli ogólnie najwyższy poziom :).

  W OSS4 da się kilka strumieni obsługiwać niezależnie, ale jest to dość dziwne (u mnie, np. sa 4 niezależnie od niczego, jak mam mniej to reszta sobie "leży", nie wiem co się stanie jak będę chciał więcej ;).

  A na OSS przeszedłem bo… obsługiwał moją dziwną kartę lepiej niż ALSA :). (Może coś się zmieniło przez ten czas, ale nie czuję potrzeby tego sprawdzać)

 11. Ja na jakiejś karcie VIA miałem kanały DXS – mieszanie sprzętowe. I były 4. Wyłączałem, bo zniekształcały dźwięk.

  PS Daleko odbiegliśmy przeze mnie od GDM ;o !

 12. A bo ja używam SLiMa i LightDM przestał mnie interesować w momencie, w którym chciał pociągnąć za sobą jakieś kawałki Gnoma ;).

Odpowiedz