Ubuntu 12.04 LTS “Precise Pangolin”

Ubuntu 12.04 LTS “Precise Pangolin”

przez -
86 3152
Canonical Ubuntu

Wydano system Ubuntu 12.04 LTS o nazwie kodowej Precise Pangolin. Nowa wersja, to sporo zmian, jeżeli chodzi o Unity oraz aplikacje. Instalator Ubuntu nie otrzymał zbyt dużych zmian i nadal pozostaje prosty i przyjazny w obsłudze dla użytkownika. Zaktualizowano sporo aplikacji, a także dokonano małego przesortowania. Domyślnym pakietem biurowym pozostaje nadal LibreOffice 3.5.1, natomiast autorzy przywrócili Rhythmboksa, jako główny odtwarzacz muzyczny.

Sercem całego systemu jest jądro Linux 3.2.0-20-generic, które bazuje na jądrze Linux 3.2 i posiada kilka backportów. W repozytoriach znalazły się także paczki z GNOME 3.4. Prócz tego X.Org Server 1.11.3, Thunderbird 11, Firefox 11 i GParted 0.11.

Unity

Tuż przed wydaniem stabilnej wersji Ubuntu, dodano Unity 5.10, które według wielu opinii jest już wystarczająco stabilne. Znajdziemy w nim animację zainstalowanych aplikacji, która ma pomóc użytkownikom w ustaleniu, co aktualnie posiadają w systemie. Nowością jest też HUD, czyli inteligentny sposób wyszukiwania. Uruchamiamy go za pomocą lewego alta i działa on zarówno, jako wyszukiwarka plików, programów oraz podręczny wiersz poleceń. Warto zaznaczyć, iż posiada go Unity 3D i Unity 2D.

Ubuntu 12.04 LTS Ubuntu 12.04 LTS - Dash

Spora liczba aplikacji otrzymała już także gotowe menu, które pojawia się, jak klikniemy na ikonkę prawym przyciskiem myszy na panelu szybkiego dostępu. W konfiguracji wielomonitorowej zdecydowano, że pasek boczny będzie dostępny tylko na głównym ekranie. W ustawieniach będzie jednakże opcja, która pozwala zrobić go na wielu pulpitach. Poprawiono także samą konfigurację wielu monitorów, która w poprzedniej wersji nie była zbytnio chwalona przez wiele osób.

Ubuntu 12.04 LTS - Centurm Oprogramowania Ubuntu 12.04 LTS - zainstalowane programy

Klient Ubuntu One bazuje już w pełni na bibliotekach Qt i jest całkowicie zintegrowany z systemem. Brakuje natomiast automatycznego eksportu ustawień z popularnych narzędzi do chmury, by pobrać ja na inny komputer. Dużym plusem jest możliwość zmiany na np. Dropboksa, czy SpiderOak, które równie dobrze integrują się z systemem.

Ubuntu 12.04 LTS - centrum sterowania Ubuntu 12.04 LTS - monitory

KDE

Kubuntu 12.04 LTS stworzono bez sponsoringu firmy Cannonical, które porzuciło finansowanie dystrybucji. Kubuntu znalazło szybko nowego sponsora – firmę Blue Systems, która aktualnie wspiera dystrybucje Netrunner oraz Linut Mint KDE. Wydanie to posiada 3 letnie wsparcie.

Nowości jakie znalazły się w Kubuntu to:

 • Środowisko graficzne KDE SC 4.8
 • Oxygen-GTK3 pozwalający na integrację wyglądu aplikacji GTK3 z natywnym stylem KDE
 • Muon Suite 1.3 zestaw narzędzi do zarządzania oprogramowaniem w systemie
 • Najnowsze wersje Rekonqu i ownCloud
 • Amarok 2.5 czyli najnowsza wersja popularnego odtwarzacza
 • Telepathy KDE jako domyślny komunikator zastępujący Kopete
 • Pakiet biurowy Calligra dostępny w oficjalnych repozytoriach

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Xfce

Xubuntu 12.04 LTS będzie wspierane przez kolejne 3 lata. Twórcy zdecydowali się przede wszystkim udoskonalić stabilność środowiska graficznego Xfce 4.8.3 i jego wszystkich komponentów. Dodano Alacarte, edytor menu dla środowiska Xfce. Pojawiły się nowe tapety, udoskonalenia wyglądu oraz dodano skróty klawiaturowe dla najważniejszych programów.

Xubuntu 12.04 LTS - pulpit Xubuntu 12.04 LTS - ustawienia okien

Poprawiono współpracę z biblioteką GTK+v3, szczególnie stylów Greybird i Bluebird. Dodano Pavucontrol zamiast xfce4-mixer oraz łatki z Debiana dla xfce4-power-manager.

Zmieniono ekran powitalny maybe-ubiquity, Plymouth, LightDM, wygląd Terminala, domyślne logo systemu, stron główną oraz dodano specjalnie przygotowaną tapetę z myślą o użytkownikach dwóch monitorów.

Xubuntu 12.04 - nowe logo

Xubuntu 12.04 LTS - tapeta

Warto tutaj wspomnieć o skrótach klawiszowych, jakie twórcy dodali na stałe. Mają one za zadanie otwieranie aplikacji, która jest aktualnie domyślna z poniższej listy:

 • Super R dla wyszukiwania aplikacji
 • Super E dla edytora tekstowego (domyślnie Leafpad)
 • Super 1 dla odtwarzacza muzyki (domyślnie Gmusicbrowser)
 • Super 2 dla komunikatora internetowego (domyślnie Pidgin)
 • Super 3 dla edytora tekstowego (domyślnie AbiWord)
 • Super 4 dla arkusza kalkulacyjnego (domyślnie Gnumeric)

Inne odpowiadają za manipulowanie oknami:

 • Alt F5 – maksymalizuje okno w poziomie
 • Alt F6 – maksymalizuje okno w pionie
 • Alt F7 – pełny ekran