Ubuntu 12.04 LTS „Precise Pangolin”

86
6663
Canonical Ubuntu
Canonical Ubuntu

Wydano system Ubuntu 12.04 LTS o nazwie kodowej Precise Pangolin. Nowa wersja, to sporo zmian, jeżeli chodzi o Unity oraz aplikacje. Instalator Ubuntu nie otrzymał zbyt dużych zmian i nadal pozostaje prosty i przyjazny w obsłudze dla użytkownika. Zaktualizowano sporo aplikacji, a także dokonano małego przesortowania. Domyślnym pakietem biurowym pozostaje nadal LibreOffice 3.5.1, natomiast autorzy przywrócili Rhythmboksa, jako główny odtwarzacz muzyczny.

Sercem całego systemu jest jądro Linux 3.2.0-20-generic, które bazuje na jądrze Linux 3.2 i posiada kilka backportów. W repozytoriach znalazły się także paczki z GNOME 3.4. Prócz tego X.Org Server 1.11.3, Thunderbird 11, Firefox 11 i GParted 0.11.

Unity

Tuż przed wydaniem stabilnej wersji Ubuntu, dodano Unity 5.10, które według wielu opinii jest już wystarczająco stabilne. Znajdziemy w nim animację zainstalowanych aplikacji, która ma pomóc użytkownikom w ustaleniu, co aktualnie posiadają w systemie. Nowością jest też HUD, czyli inteligentny sposób wyszukiwania. Uruchamiamy go za pomocą lewego alta i działa on zarówno, jako wyszukiwarka plików, programów oraz podręczny wiersz poleceń. Warto zaznaczyć, iż posiada go Unity 3D i Unity 2D.

Ubuntu 12.04 LTS Ubuntu 12.04 LTS - Dash

Spora liczba aplikacji otrzymała już także gotowe menu, które pojawia się, jak klikniemy na ikonkę prawym przyciskiem myszy na panelu szybkiego dostępu. W konfiguracji wielomonitorowej zdecydowano, że pasek boczny będzie dostępny tylko na głównym ekranie. W ustawieniach będzie jednakże opcja, która pozwala zrobić go na wielu pulpitach. Poprawiono także samą konfigurację wielu monitorów, która w poprzedniej wersji nie była zbytnio chwalona przez wiele osób.

Ubuntu 12.04 LTS - Centurm Oprogramowania Ubuntu 12.04 LTS - zainstalowane programy

Klient Ubuntu One bazuje już w pełni na bibliotekach Qt i jest całkowicie zintegrowany z systemem. Brakuje natomiast automatycznego eksportu ustawień z popularnych narzędzi do chmury, by pobrać ja na inny komputer. Dużym plusem jest możliwość zmiany na np. Dropboksa, czy SpiderOak, które równie dobrze integrują się z systemem.

Ubuntu 12.04 LTS - centrum sterowania Ubuntu 12.04 LTS - monitory

KDE

Kubuntu 12.04 LTS stworzono bez sponsoringu firmy Cannonical, które porzuciło finansowanie dystrybucji. Kubuntu znalazło szybko nowego sponsora – firmę Blue Systems, która aktualnie wspiera dystrybucje Netrunner oraz Linut Mint KDE. Wydanie to posiada 3 letnie wsparcie.

Nowości jakie znalazły się w Kubuntu to:

  • Środowisko graficzne KDE SC 4.8
  • Oxygen-GTK3 pozwalający na integrację wyglądu aplikacji GTK3 z natywnym stylem KDE
  • Muon Suite 1.3 zestaw narzędzi do zarządzania oprogramowaniem w systemie
  • Najnowsze wersje Rekonqu i ownCloud
  • Amarok 2.5 czyli najnowsza wersja popularnego odtwarzacza
  • Telepathy KDE jako domyślny komunikator zastępujący Kopete
  • Pakiet biurowy Calligra dostępny w oficjalnych repozytoriach

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Xfce

Xubuntu 12.04 LTS będzie wspierane przez kolejne 3 lata. Twórcy zdecydowali się przede wszystkim udoskonalić stabilność środowiska graficznego Xfce 4.8.3 i jego wszystkich komponentów. Dodano Alacarte, edytor menu dla środowiska Xfce. Pojawiły się nowe tapety, udoskonalenia wyglądu oraz dodano skróty klawiaturowe dla najważniejszych programów.

Xubuntu 12.04 LTS - pulpit Xubuntu 12.04 LTS - ustawienia okien

Poprawiono współpracę z biblioteką GTK+v3, szczególnie stylów Greybird i Bluebird. Dodano Pavucontrol zamiast xfce4-mixer oraz łatki z Debiana dla xfce4-power-manager.

Zmieniono ekran powitalny maybe-ubiquity, Plymouth, LightDM, wygląd Terminala, domyślne logo systemu, stron główną oraz dodano specjalnie przygotowaną tapetę z myślą o użytkownikach dwóch monitorów.

Xubuntu 12.04 - nowe logo

Xubuntu 12.04 LTS - tapeta

Warto tutaj wspomnieć o skrótach klawiszowych, jakie twórcy dodali na stałe. Mają one za zadanie otwieranie aplikacji, która jest aktualnie domyślna z poniższej listy:

  • Super R dla wyszukiwania aplikacji
  • Super E dla edytora tekstowego (domyślnie Leafpad)
  • Super 1 dla odtwarzacza muzyki (domyślnie Gmusicbrowser)
  • Super 2 dla komunikatora internetowego (domyślnie Pidgin)
  • Super 3 dla edytora tekstowego (domyślnie AbiWord)
  • Super 4 dla arkusza kalkulacyjnego (domyślnie Gnumeric)

Inne odpowiadają za manipulowanie oknami:

  • Alt F5 – maksymalizuje okno w poziomie
  • Alt F6 – maksymalizuje okno w pionie
  • Alt F7 – pełny ekran
Poprzedni artykułClearOS 6.2
Następny artykułgThumb 3.0.0
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

86 KOMENTARZE

    • Korzystam z wersji 2D i działa całkiem dobrze. Za to zepsuli obsługę mikrofonu w intel HD, która działała w poprzedniej wersji :(

  1. Zainstalowałem sobie od nowa to Ubuntu i powiem tak. Szału nie ma. Nadal nie podoba mi się Unity, nadal źle działa u mnie zarządzanie energię. Dalej ustawienia sieci psuje mi NetworkManager, dalej system działa gorzej niż Windows 7.

    Cóż. Czekam na kolejne wydanie ;-)

    • A ja zainstalowałem sobie Lubuntu i jest git ;) A nad Ubuntu muszą jeszcze trochę popracować, jeszcze z miesiąc i dopracują wszystko w aktualizacjach a najlepiej to zaczekać na pierwsze wydanie poprawkowe czyli 12.04.1 za jakieś 3 miechy. A co do Lubuntu to jest o wiele lepiej względem poprzedniej wersji, naprawdę fajne wydanie, dziwi mnie to, że w newsie nie ma o nim wzmianki, przecież to oficjalna pochodna Ubuntu.

    • Mogłeś napisać boldem "u mnie" ;)

      Zarządzanie energią jest w dużej mierze zależne od "chcenia" producentów sprzętu. Kernel, począwszy od wersji 3.0, miał problemy z zarządzaniem energią na platformie intel. W 3.3. albo 3.4 problem został naprawiony ale nie wiem czy Canonical przeportował łatki do kernela używanego w 12.04. Choć wcale nie zdziwiłbym się, gdyby tego nie zrobił. http://youtu.be/IXwjVY8ASvg

  2. Czy Ristretto w Xubuntu wreszcie normalnie przełącza zdjęcia czy tylko po otwarciu całego katalogu? Wiem, że ktoś z redakcji lubi Xubuntu i używa więc się pytam. ja na co dzień używam Lubuntu ale może z ciekawości przetestuję.

    • Od wersji 0.3.x wprowadzono ową funkcję. Jednakże dla Xubuntu 11.10 i wcześniejszych trzeba sobie ręcznie kompilować ten program. Dopiero w Xubuntu 12.04 jest linia 0.3.x i być może niedługo zobaczymy także wersję Ristretto 0.6. Osobiście mogę ci polecić gThumb 3.0.0, który jest bardziej rozbudowany pod względem funkcji.

  3. […] Asus wprowadził do swojej oferty dwa modele nowych laptopów klasy subnotebooki – F201E i X201E. Oba z nich posiadają ekran o przekątnej 11,6 cala oraz natywnej rozdzielczości 1366 x 768. Warto przypomnieć, że Asus wycofał się z produkcji małych komputerów netbooki, opartych o procesory Atom. Oba modele są w pełni zgodne z systemem Windows 8, jednakże na pokładzie będzie zainstalowany Ubuntu 12.04 LTS. […]

  4. […] Oculus VR, firma odpowiedzialna za projekt okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, dodała do swojego pakietu deweloperskiego: Oculus SDK 0.2.3 obsługę systemów Linux. Wiadomość jest o tyle ważna, ponieważ Oculus Rift jest używane w kilku grach dostępnych na Linuksa. Flagowym przykładem jest gra Team Fortress 2, gdzie w internecie możemy zobaczyć postępy prac. Wiadomo także, że zestaw deweloperski działa pod systemem Ubuntu 12.04 LTS. […]

  5. […] Canonical ogłosiło zakończenie wsparcia technicznego dla systemów: Ubuntu Server 8.04 LTS, Ubuntu 10.04 i Ubuntu 11.10. Ubuntu Server 8.04 LTS zostało wydane 5 lat temu, Ubuntu 10.04 miało swoje wydanie 3 lata temu, natomiast Ubuntu 11.10 tylko 18 miesięcy temu. Zalecana jest aktualizacja do obecnie wspieranych wydań, w tym do Ubuntu 12.04 LTS. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj