Ubuntu 12.10 – co się w nim znajdzie?

16
1075
Canonical Ubuntu
Canonical Ubuntu

Podczas trwające Ubuntu Developer Summit 2012, debatowano nad tym, co ma się znaleźć w przyszłej wersji Ubuntu 12.10. Deweloperzy zaplanowali, że domyślnym jądrem będzie Linux 3.5. Będą próby wdrożenia jądra Linux 3.6, wirtualizacji Xen 4.2, nowych dźwięków dla głównego tematu, dźwięku dla menedżera logowania LightDM, stworzenie systemu plików dla urządzeń wbudowanych z minimalnymi możliwościami sprzętowymi.

Na koniec warto wspomnieć o chęci usunięcia Unity 2D i zostawienie jednego spójnego środowiska graficznego. Jednakże ze względu na Compiza, który wymaga akceleracji 3D, postanowiono zrobić akcelerację ze sterownikiem LLVMpipe dla Gallium3D (GNOME Shell może działać bez akceleracji 3D). Problemem mogą być urządzenia z ARM, na których owa akceleracji będzie działała zbyt wolno lub w ogóle.

Z innych pakietów warto wymienić GNOME 3.6, Clutter, gnome-contacts, integracja UDisks2/GVFS, Gstreamer 1.0, poprawione łatki GTK, potencjalne porzucenie użycia GConf w CD.

Poprzedni artykułProjekt Sputnik – laptop dla deweloperów
Następny artykułKonferencja Softdevcon – topowe zagadnienia z zakresu programowania
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

16 KOMENTARZE

    • Według wielce wszechmocnego Marka Shuttlewortha jest to potrzebne. Tylko niech on lepiej zacznie robić coś z tym środowiskiem, bo ustawienia oszczędzania energii w Ubuntu 12.04 to jakaś kpina jest. Już Xfce 4.10 ma o wiele lepsze profile.

    • U mnie dokładnie ten sam problem był do czasu.. zainstalowania zamkniętych sterowników do grafiki. Po tym czynie wszystko wróciło do normy, i linux trzyma znacznie dłużej od czystego windowsa.

    • Komentarz znaleziony na Phoronix, wyjasniający usunięcie Unity2D:

      "Well, the main Unity2D developer (Aurelien Gateau) quit from Canonical a while ago to work at Blue Systems on KDE software (he's originally a KDE developer best known for Gwenview). Despite having the better technological foundation, the move was to be expected. The devs of regular Unity have no clue at all about Qt and QML. Training them would be far more difficult than simply letting once again Red Hat to do the hard work on LLVMpipe and get software acceleration for Compiz-based regular Unity for free."

    • Jest tryb ubuntu i ubuntu 2d, standardowo się włącza ubuntu, jeśli nie działa z powodu słabej karty graficznej (ma mieć minimum 128mb z acceleracją) tak jak u mnie na zintegrowanej intela włącza się tryb ubuntu 2d (unity 2d).

      Dlaczego do unity potrzeba karty graficznej z conajmniej 128mb i acceleracją 3d ? jak już tu napisano chodzi głównie o compiza.

    • Zdecydowanie wolę 4. Jeśli wyłączysz kompozycję, to jest szybsze od 3. Przy włączonej kompozycji też jest szybkie, i masz bardzo użyteczne efekty 3D.

      Faktem jest, że kilku rzeczy z wersji 3 jeszcze w 4 brakuje. Ale na prawdę jest już super.

  1. Z ciekawości co się stało z Waylandem? Jakiś czas temu straszyli, że niedługo będzie w domyślnej instalacji Ubuntu zamiast serwera X, ale teraz siedzą z tym cicho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj