Komputer milky v mars

Risc-V jest specyfikacją procesora dostępnym na otwartej licencji, gdzie każdy ma dostęp do jego projektu w celu tworzenia własnych układów bez dodatkowych opłat. Podobnie jak Linux distro, ludzie mają możliwość współpracować, by wnosić swój wkład w projekt, by go ulepszać.

Choć Arm i RISC-V wchodzą w zakres RISC (Reduced Instruction Set Computer), RISC-V dysponuje unikalną modularną architekturę. Zestaw jest rozszerzalny, umożliwia to optymalizacje i dostosowanie do konkretnych zastosowań. Patrząc na działania w społeczności open source nic dziwnego, że Linux wspiera rozwiązania w RISC-V, dzięki czemu z każdą aktualizacją jądra Linuxa rozwiązanie dla RISC-V jest coraz bardziej stabilne.

Milk-V Mars – a RISC-V Pocket Rocket 

Może trochę o samym urządzeniu, komputer ma wielkość karty kredytowej, ma 64-bitowy procesor StarFive JH7110, karta graficzna Imagination BXE-4-32 GPU z wsparciem dla OpenCL 1.2, OpenGL ES 3.2, Vulkan 1.2, i do 8GB LPDDR4 RAM.

Posiada również:

  • Gniazda kart eMMC i Micro SD
  • Trzy porty USB 3.0, jeden port USB 2.0
  • Port HDMI 2.0 kompatybilny z rozdzielczością 4K
  • Złącze RJ45 (Ethernet)
  • Gniazdo M.2 E-Key do podłączenia modułu Wi-Fi/Bluetooth
  • Interfejs MIPI CSI (Camera Serial Interface) i 40-pinowe GPIO

Wspomniano również, że do płytki można podłączyć dwa monitory (jeden przez HDMI, drugi przez MIPI DSI) i zapewnia zasilanie poprzez Ethernet (PoE). Płyta oferuje akcelerację sprzętową dla dekodowania H.264, H.265 (4K przy 60 kl./s) i JPEG, a także H.265 (1080p przy 30 kl./s) i kodowanie JPEG.

Koszt urządzenia jest niewielki, gdyż konfiguracja najmniejsza z 2Gb RAM-u kosztuje 39 dolarów.

Brak komentarzy

Odpowiedz