Wersja 24.04 jest wersją wyjątkową, ponieważ Ubuntu obchodzi swoje 20-lecie. Skrót LTS oznacza, że ta wersja Ubuntu ma 5 lat wsparcia (z możliwością wydłużenia go do nawet 12 lat). Jeżeli chodzi o zmiany, to jest ich nawet sporo, między innymi nowy instalator systemu, który był rozwijany od wersji 23.04. Instalator był rozwijany na podstawie Subiquity – znane z edycji serwerowych, stąd m.in. wspiera proces automatycznej instalacji. Dodano też opcje instalacji na partycji oraz sprzętowo wspierane szyfrowanie całego dysku jest wykorzystujące TPM.
Zmianie uległ sposób zarządzania repozytoriami systemowymi – będą to teraz pliki .sources zgodne z formatem deb822. Dzięki czemu repozytoria systemowe będą umieszczone nie w /etc/apt/sources.list
ale w /etc/apt/sources.list.d/ubuntu.sources
Jeśli chodzi o inne zmiany związane z repozytoriami – pakiety proposed będą udostępniane z niższym priorytetem, pozwoli na selektywne wybieranie paczek, które mają być instalowane w wersjach mniej stabilnych.
GNOME 46 zostało przerobione na potrzeby Ubuntu, poprawiono wydajność na karcie graficznej Intela oraz w płytkach Raspberry Pi.
Opis innych zmian znajduje się poniżej:
- Rozwiązano problem roku 2038 na platformie armhf.
- Kernel Linux w wersji 6.8. GCC 14, Python 3.12, OpenJDK 21, LLVM 18, Rust 1.75, Golang 1.22, .NET 8.
- Domyślnie zainstalowane są narzędzia do badania wydajności systemu. Usługi, które tego wymagają, będą automatycznie restartowane po aktualizacji zależnych pakietów.
- irqbalance nie jest domyślnie zainstalowany.
- Ulepszono menedżer profili zasilania.
- Zaktualizowano bibliotekę do obsługi czytników linii papilarnych.
- Domyślnie Ubuntu instalowane jest w wersji minimalnej (czyli bez LibreOffice itp.) – można oczywiście to zmienić w instalatorze.
- Dodano nowszą wersję czcionki Ubuntu
Nowe Ubuntu można pobrać ze strony: https://ubuntu.com/download/desktop lub https://releases.ubuntu.com/noble/