Ubuntu 8.10 Alpha 3

Ubuntu 8.10 Alpha 3

przez -
0 473

Dzisiaj ukazała się trzecia wersja rozwojowa nowego wydania dystrybucji Ubuntu 8.10, o nazwie kodowej Intrepid Ibex. Wersja stabilna ujrzy światło dzienne pod koniec października. W stosunku do poprzedniego wydania testowego (Alpha 2), nie znajdziemy w niej żadnych nowych funkcjonalności.

Aktualizacji uległo jedynie jądro do wersji 2.6.26-11, bazujące na 2.6.26-rc8 oraz serwer grafiki X.Org 7.4, wraz z nowymi opcjami, których występowanie, w przypadku niektórych konfiguracji może przyczynić się do zwiększenia niestabilności ze względu na trwające prace nad udoskonaleniem sterowników video.

Lista funkcji, które mają się znaleźć w systemie powoli zostaje zamrożona. Jedną z najważniejszych nowości jest znacznie szybszy proces logowania, zmniejszający czas od wprowadzenia nazwy użytkownika i hasła do załadowania pulpitu. W systemie pojawi się narzędzie umożliwiające usuniecie nieużywanych pakietów, czy też starych wersji jąder, pozostałych w wyniku aktualizacji dystrybucji do nowszych wydań, a także znane z systemu Windows – konto gościa, dzięki czemu bez obawy o utratę jakichkolwiek danych, możliwe stanie się udostępnienie komputera osobom trzecim.

Aplet drukowania zyska możliwość automatycznego pobierania brakujących sterowników za pośrednictwem Internetu, z bazy serwisu OpenPrinting, co pozwoli zaoszczędzenie miejsca na płycie instalacyjnej. Fontconfig zaoferuje więcej ustawień związanych z wyświetlaniem czcionek, których zmiana dotychczas była możliwa jedynie poprzez edycję pliku konfiguracyjnego XML. Poprawiona zostanie ponadto szybkość instalacji z płyty DVD, dzięki zastosowanej modyfikacji zgromadzonych pakietów oraz obsługa animacji z formacie Flash. Zmianie ulegnie również graficzny instalator natomiast Network Manager zyska obsługę sieci trzeciej generacji (3G).

Użytkownicy, którzy chcieliby potestować trzecią alfę mogą pobrać obrazy ISO wybranej odmiany dystrybucji: Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu bądź Xubuntu. Przypominamy jednak, że jest to wczesna wersja testowa i powinna być używana tylko do testów.

Źródło: dobreprogramy.pl.