Ubuntu 8.10

Ubuntu 8.10

przez -
2 1408

Długo oczekiwana wersja Ubuntu została wydana. Już dziś możemy cieszyć się z wersji 8.10. Firma Canonical, która jest głównym sponsorem dystrybucji wydała kolejny swój produkt. Jej celem jest od zawsze stworzenie bardzo dobrej wersji Linuksa, która będzie idealnym systemem na biurko. Wydana wersja 8.10 jest coraz bliżej tym założeniom. Być może kiedyś system ten będzie postrzegany tak samo jak produkty firmy Apple, które są wygodne w użytkowaniu.

System ten bazuje na jądrze w wersji 2.6.27. Serwerem grafiki jest X.org 7.4. Ubuntu 8.10 przynosi nam wiele ciekawych zmian. Zaraz po uruchomieniu systemu przywita nas GNOME 2.24. Środowisko graficzne zawiera nowy komunikator Ekiga 3.0, usprawnione zarządzanie plikami oraz lepsze wsparcie dla wielu monitorów.

Ubuntu 8.10

Kolejną ciekawą zmianą jest obsługa sieci 3G. Zwiększa to mobilność systemu, przez co chętnie jest instalowany na takich komputerach jak Asus EEE PC np. dystrybucja Ubuntu Eee . Dodatkowo wprowadzono tak zwane sesje gościnne (ang. guest session). Dzięki nim na nasz komputer mogą logować się osoby trzecie, a my mamy pewność, że nie uszkodzą one naszych aplikacji i systemu. Mark Shuttleworth główny nacisk kład na mobilność oraz wygląd systemu. Analitycy uważają, ze to wydanie znacznie przyśpieszenie rozwoju Linuksa dla komputerów biurkowych oraz minilaptopów.

Nowa wersja Ubuntu umożliwia instalację systemu na napędzie USB. Możliwe jest zgranie nawet zmodyfikowanego systemu z danymi użytkownika, aby potem korzystać z niego na innej maszynie. Dzięki jednej aplikacji, użytkownik w prosty sposób będzie mógł przenieść swój system na napęd USB.

Dzięki współpracy Canonical i BBC użytkownicy Ubuntu mają łatwy dostęp do treści od BBS. Są to głównie materiały filmowe, strumienie radiowe oraz podcasty. Będą one dostępne w odtwarzaczach Totem oraz Rhythmbox.

Ubuntu 8.10 + OpenOffice.org 2.4.1

W tej wersji dystrybucji dostępny jest OpenOffice.org 2.4.1 a nie OpenOffice.org 3.0. Zespół twórców Ubuntu zadecydował tak dlatego, że nowa wersja pakietu biurowego została wydana za późno i nie było czasu na przetestowanie jej działania. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie ubucentrum.net. Natomiast jeśli ktoś chce najnowszą wersję OpenOffice.org zainstalować na swoim systemie może skorzystać z poradnika zamieszczonego na stronie tarabaz.eu. OpenOffice zostanie dostarczony w postaci tzw. backportów w wersji 3.0.1 na początku grudnia. Wersja 3.0 zostanie oficjalnie dołączona dopiero w Ubuntu 9.04.

Wraz z wydaniem wersji dla desktopów została udostępniona wersja Ubuntu 8.10 Server Edition. Zawiera ona poprawki i ulepszenia w sferze wirtualizacji. Poprawione zostało wsparcie dla RAID. Dodano wiele zabezpieczeń i innych poprawek. Dodane zostało polecenie service, które jest znane z systemu Red Hat. Serwerowa edycja systemu będzie wspierana przez 18 miesięcy.

Chris Kenyon – dyrektora ds. rozwoju w firmie Canonical, poinformował, że wydana wersja systemu posiada już ponad osiem milionów aktywnych użytkowników. Dla porównania Fedora zliczyła 1.2 mln unikalnych adresów IP, zaś RedHat podaje że ma ponad 2.5 mln użytkowników komercyjnego Red Hat Enterprise Linux.

ShipitJak zawsze płyty z dystrybucją Ubuntu można zamówić za pośrednictwem serwisu Ubuntu ShipIt. Płyty CD rozsyłane są za darmo. Można zamówić system na platformę x86 lub x86_64.

Płyty można również zamawiać dla wydania Kubuntu na stronie shipit.kubuntu.org. Wersje Edubuntu oraz Xbuntu nie będą dostępne w ShipIt.

2 Komentarze

Odpowiedz