Ubuntu 9.04 Alpha 2

Ubuntu 9.04 Alpha 2

przez -
2 368
Canonical Ubuntu

Właśnie została wydana druga wersja alpha systemu Ubuntu 9.04. System o nazwie kodowej Jaunty Jackalope w wersji stabilnej powinien pojawić się 23 kwietnia. Na razie musimy cieszyć się z kolejnej wersji testowej. Wiele z zapowiadanych nowości nie jest jeszcze dostępnych. Programiści powoli kończą synchronizację pakietów z Debianem, gdyż powoli zbliża się DebianImportFreeze.

Nowa wersja systemu będzie zawierała środowisko graficzne GNOME w wersji 2.26. Już teraz można przyjrzeć się zarysom nowego GNOME. Zawiera ono sporo zmian interfejsu. Pojawiły się zestawy ikon w rozdzielczości 256×256 pikseli, pasek narzędzi edytorskich w menadżerze plików Nautilus. Zaktualizowano serwer X.Org do najnowszej wersji o numerze 1.6.

Jeśli chodzi o obsługę sprzętu to nowe Ubuntu będzie dostępne pod architekturę ARM RISC, na której opiera się wiele urządzeń typu UMTC oraz Netbooki. Kolejne nowości to lepsze wsparcie dla urządzeń mobilnych. Poprawione zostało zarządzanie energią. W finalnej wersji systemu pojawią się jakie opcje jak wyłączenie obsługi WiFi oraz Bluetooth w momencie kiedy przestają być używane. System Ubuntu jako jedna z pierwszych dystrybucji Linuksa będzie obsługiwał system plików Ext4, którego obsługa od jakiegoś czasu dostępna jest w jądrach 2.6.28 oraz 2.6.29. A właśnie na takim jądrze ma bazować nowa wersjia systemu.

W systemie pojawiła się obsługa połączeń RDP w aplikacji Vinagre. Pojawiła się również możliwość szyfrowania dysku twardego lub samego katalogu domowego użytkownika. Pierwotnie te funkcje miały być dostępne w wydaniu 7.10.

Podobne artykuły