Ubuntu Bug #1284308, czyli nieprofesjonalne podejście Canonical do użytkowników

Ubuntu Bug #1284308, czyli nieprofesjonalne podejście Canonical do użytkowników

przez -
33 1096
Canonical Ubuntu

Nie tak dawno Ubuntu obchodziło 10 lat istnienia na rynku. Z tej okazji świętowano na całym świecie, a Canonical dziękowało społeczności za zaufanie. Niestety, ale to zaufanie czasami zostaje nadszarpnięte przez głupie wpadki. Tym razem chodzi o dość poważny błąd o numerze #1284308, który został zgłoszony 24 lutego 2014 roku, tuż przed oficjalnym wydaniem Ubuntu 14.04. Wydawać by się mogło, że do czasu wydania stabilnej wersji zostanie naprawiony, ale nie w tym przypadku.

Błąd #1284308 objawia się niemożnością skopiowania plików z telefonu komórkowego na komputer, poprzez interfejs Bluetooth. Oczywiście kopiowanie nie działa w trybie graficznym, czyli przez menedżer plików Nautilus. Natomiast bezpośrednio przez konsolę owszem. Wiele razy proszono o jego naprawienie, ale chyba w Canonical nie zależy zbytnio na problemie użytkowników.

Pod koniec września, członek społeczności Hans Deragon (deragon) napisał bardzo ciekawy komentarz:

Marketing wise, as the Ubuntu Touch phones are about to go to market, it would be embarrassing that OSs such as Windows and Mac can transfer files via Bluetooth with the new phones, but not Ubuntu itself.

Odniósł się w nim do sytuacji, w której użytkownicy systemów Windows i OS X, posiadający smartfon Ubuntu Phone będą mogli bez problemów skopiować pliki na swój pulpit, poprzez Bluetooth, natomiast użytkownicy systemu Ubuntu już nie. Będzie to dość poważna wpadka marketingowa, gdzie flagowy system Canonical nie będzie potrafił obsłużyć prostej operacji kopiawania ze swojego młodszego brata.

Kilka tygodni poźniej odezwał się członek Ubuntu Bug ControlChristopher M. Penalver (penalvch), którego wypowiedź jest lekko nie na miejscu w obecnej sytuacji:

Regarding a fix time line, as one will notice at the top of this report page, this is a reported upstream issue. Hence, it will be fixed when developer resources are available for it.

Potwierdził, że błąd znajduje się w wiadomości deweloperów GNOME i Canonical, ale zostanie on naprawiony dopiero, jak znajdą się odpowiednie zasoby ludzkie. Jednym słowem Canonical interesuje się chyba bardziej wypuszczeniem na rynek smarfonów z Ubuntu, aniżeli naprawieniem wielu poważnych błędów, występujących w systemie z 5 letnim wsparciem technicznym.