Ubuntu dla urządzeń przenośnych

Ubuntu dla urządzeń przenośnych

przez -
0 309
Canonical Ubuntu

Twórcy dystrybucji Ubuntu mają zamiar dostarczyć nową wersję tego systemu dla urządzeń przenośnych. Pojawi się ona najprawdopodobniej równolegle z Ubuntu 7.10 – ogłoszono na zorganizowanej przez Canonical konferencji Ubuntu Developer Summit w Sewilli. Przenośna wersja dystrybucji będzie rozwijana przy współpracy firmy Intel. Ten producent jest w ostatnim czasie bardzo zainteresowany produkcją energooszczędnych procesorów i innych architektur, które mogłyby pozwolić urządzeniom przenośnym na osiągnięcie pełnej funkcjonalności w dziedzinie obsługi Internetu.

Intel pomagał już w podobnych projektach związanych z otwartym oprogramowaniem na urządzeniach przenośnych np. projekt GMAE (Gnome Mobile & Embedded Initiative) mający na celu rozwijanie mobilnych aplikacji bazujących na Gnome. Mobilna wersja Ubuntu 7.10 powinna pojawić się już w październiku. Przed twórcami pojawiły się wielkie wyzwania. Muszą opracować innowacyjne interfejsy graficzne oraz funkcje zarządzania energią.

Obecnie udział Linuksa w rynku systemów dla zaawansowanych telefonów komórkowych wynosi zaledwie 6%, ale według ekspertów będzie on ciągle rósł. Wynika to z faktu, że producenci chcą powoli odchodzić od systemów starszych i zastrzeżonych. Analitycy spodziewają się, że przenośny Linux stanie się szczególnie popularny w Azji, gdzie rynek urządzeń przenośnych rozwija się bardzo szybko i wciąż wymaga innowacji.

Podobne artykuły

PHP

przez -
0 62
Microsoft

przez -
0 189