Ubuntu Gutsy Gibbon w październiku

Ubuntu Gutsy Gibbon w październiku

przez -
0 348
Canonical Ubuntu

Wydanie nowego Ubuntu planowane jest na październik tego roku. Na stronach dystrybucji pojawiły się informacje o planach i zmianach jakie zostaną wprowadzone do nowego wydania. Nowa wersja systemu będzie pracowała pod kontrolą jądra 2.6.22 wraz z zestawem poprawek i różnych uaktualnień. W nowym Ubuntu znajdziemy środowisko GNOME w wersji 2.20 oraz KDE 4.0 RC2, które będzie można używać zamiennie z wersją 3.5.7. Nowe Ubuntu posiadać będzie również Compiz Fusion, które powstało w wyniku połączenia projektów Compiz i Beryl.

Pojawi się też wiele nowych sterowników. Serwer Xorg w wersji 7.3 zostanie wzbogacony o obsługę nowych sterowników, lepsze wsparcie dla sprzętu. Ciekawostką będzie też możliwość podłączania na gorąco różnych urządzeń wejścia i wyjścia, bez potrzeby restartowania serwera Xów.

Jeżeli chodzi o sterowniki to zostanie poprawiony menadżer Restricted Driver Manager, a sam system zostanie wzbogacony o sterowniki do winmodemów. Równolegle z tym wydaniem Ubuntu pojawi się wersja, która zawiera wyłącznie otwarte sterowniki i oprogramowanie.

Kolejną nowością będzie wydanie Ubuntu, dla urządzeń przenośnych. Wersja ta powstaje przy współpracy z Nokią. Natomiast wersja serwerowa Ubuntu zostanie wzbogacona o system zabezpieczeń AppArmor oraz inne ciekawe dodatki stworzone przez deweloperów tego systemu.