Ubuntu MATE może dołączyć do rodziny Ubuntu

10
1108
Ubuntu MATE - logo
Ubuntu MATE - logo

Deweloperzy Ubuntu MATE skontaktowali się z Ubuntu Technical Board, w celu dołączenia do rodziny systemów Ubuntu. Remiks zostanie oficjalnie uznany przez Canonical, o ile zostaną spełnione odpowiednie kryteria. Dołączenie do rodziny pozwoli na bezproblemowe korzystanie z infrastruktury Launchpada, a w przyszłości zapewni także długoletnie wsparcie techniczne, jak to było w przypadku Ubuntu GNOME.

Projekt Ubuntu MATE Remix jest wspierany przez główny zespół deweloperów MATE, członków Debian MATE odpowiedzialnych za paczki, a także Alana Pope-a. 28 sierpnia 2014 roku powinno się pojawić pierwsze testowe wydanie Ubuntu MATE 14.10 Beta 1.

ŹRÓDŁOubuntu-mate.org
Poprzedni artykułRed Hat szuka deweloperów sterowników graficznych dla Linuksa
Następny artykułSanctum 2 dostępny na systemy Linux
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

10 KOMENTARZE

  1. Czyli taki powrót do korzeni – Ubuntu i GNOME 2, znaczy MATE :-) Z G2 a teraz MATE szło wyczyniać wizualne cuda, stąd łatwo go przystosować pod niedzielnych użytkowników (dzięki motywom, skonfigurowałem MATE w 98% niczym Windows 7 na jednym komputerze, którego doglądam).

    Ogólnie mam nadzieję, że deweloperzy MATE jakoś zmonetyzują swoją pracę, co by mieli motywację do dalszych prac nad kodem.

    Mam nadzieję też, że w MATE dopracują z czasem wygładzanie czcionek – niby fajnie wygładzają się na panelach, ale już fonty nazw folderów są cienkie i postrzepiąne mimo stosowania silnika czcionek (Infinality). Niby detal, ale wprowadza pewną niespójność – wszędzie ładnie wygładzone, a włącza się Caja (Nautilusa) i nazwy folderów w cienkich foncikach i perfidnie kiepsko wygładzonych ;-) Scheda jeszcze po GNOME 2, ale być może w MATE to dopracują.

    • (…)(dzięki motywom, skonfigurowałem MATE w 98% niczym Windows 7 na jednym komputerze, którego doglądam).(…)
      @Krystian Juskowiak:
      Jestem ciekaw kilku screen-ów tej konfiguracji. Sam engine GTK2 nie jest na tyle zdolny (jeżeli się mylę to korekta mile widziana). Jakiego software-u/tools-ów użyłeś aby to uzyskać ??

    • Dokładnie nie pamiętam już konkretnej nazwy motywu, za pomocą którego to osiągnąłem, gdyż robiłem to z rok temu, jednak nie było tu wielkich kombinacji potem do ustawienia (+ tapeta z Googla). Wygląd nie jest oczywiście w 100% niczym Windows 7, ale jest złudne podobieństwo.

      Screeny (wejdź proszę w pełen link, miniatury są coś ucięte):

      https://www.dropbox.com/s/r6guf819yyj4kl9/mate_w7_1.png

      https://www.dropbox.com/s/qkqinvrmz2asyyj/mate_w7_2.png

      https://www.dropbox.com/s/xd7wqcpvc5z5tzv/mate_w7_3.png

    • Ja uważam MATE za dobre środowisko, ale jednak nie bardzo mocno konfigurowalne. Boli trochę brak złożonych skrótów klawiszowych i interakcji w menedżerze plików (np. klik na nazwę -> zmiana nazwy). Poza tym to bardzo dobre okienka.
      Zaczerpnięta z Windows 95 (odpadła w Chicago w początkach 1994 roku wyparta przez menu Start) idea Aplikacje-Miejsca-System plus pasek na własne elementy to naprawdę fajne rozwiązanie jeżeli mamy dużo programów i dysków.

      Osobiście używam Mate w skórce klasycznej (to coś a’la Windows 9x z innymi kolorami) na maszynie wirtualnej. Na komputerze linuksowym używam Trinity, a Trinity na innym komputerze mam skonfigurowane tak, że wygląda jak Win2000 – poprzednio użytkownik miał tam Win2000 i specjalnie to tak zrobiłem by najmniej się musiał uczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj