W dniu wczorajszym Ubuntu obchodziło swoje 10 urodziny. 20 października 2004 roku Mark Shuttleworth upublicznił wpis: Announcing Ubuntu 4.10 „The Warty Warthog Release” dotyczący pierwszego w historii wydania, czyli Ubuntu 4.10 Warty Warthog. Od tamtej pory dystrybucja stała się rozpoznawalna na całym świecie i mocno wypromowała system Linux, jako narzędzie nadające się na komputery osobiste. Ubuntu posiada także sporą rodzinę różnych systemów, bezpośrednio podchodzących od niego: Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Linux Mint, Netrunner, BackBox, UbuntuRescueRemix, gNewSense, elementary OS i wiele innych.
Michał Olber liked this on Facebook.
Krzysztof Zubik liked this on Facebook.
Izabela Latak liked this on Facebook.
Ależ ten czas leci. Jeszcze nie tak dawno w mojej pamięci instalowałem 4.10, a to już 10lat…
Mój pierwszy to był 7.10, a później już na stałe 8.04
Ja zaczynałem na Ubuntu 6.06, praktycznie skończyłem na 10.04, a teoretycznie na 9.04 i 9.10, które bardzo mnie zawiodły. Ubuntu lepiej zaczynało, niż później leciało. Ostatnio testowałem Kubuntu 14.04 i niestety zdecydowanie wolę Debiana z KDE. Ubuntu ma możliwości być udanym distrem, a oni ciągle to chrzanią.
„a oni ciągle to chrzanią.”
Juzerzy znaffcy ciągle coś chrzanią. Którzy nie grzebią, prędzej im się komp schrzani niż Ubuntu.
Ach tak? To co powiesz na to:
Byłem szczęśliwym posiadaczem kubuntu 14.04 od dnia premiery, aż do momentu w którym przyszła aktualizacja programu avconv, która to skutecznie uniemożliwiła nagrywanie programów z karty tv. Potem po którejś aktualizacji kde zaczęło się dziwnie zachowywać, po włączeniu systemu ikonki wyglądały dziwnie i część ważnych programów nie działała. Po restarcie było już ok, ale nie wiadomo kiedy znowu zaczną się dziać dziwne rzeczy.
Postanowiłem więc przesiąść się na Debiana Jessie z KDE i nie żałuję.
Ubuntu ma Unity a nie KDE. W skrócie, napisałem, kto bierze jak jest i nie miesza.
„Po restarcie było już ok” – Japie… Ja piszę poważnie a ty mi tu.
Napisałem Ci poważnie co się u mnie działo po różnych aktualizacjach. Skoro ciężko Ci w to uwierzyć twój problem.
Aleksander Maksymczak liked this on Facebook.
Dawid Rafał Siwak liked this on Facebook.
Ja zaczynałem od Ubuntu 11.04 instalowanego przez WUBI :) to było na prawdę super poznać inny system niż Windows (chociaż oprócz niego znałem też Mandrivę 2009 z KDE 3, którą pierwszy raz widziałem w kompach w Bibliotece do której chodziłem na neta, gdy go jeszcze nie miałem w domu), m.in te wrażenia ;D często go uruchamiałem, lubiłem bardzo ten system, bardzo mnie ciekawił (nakręciłem tez kilka filmików o nim na YT, są one na moim starym kanale „Gdominikk”), pod koniec 2011 zupgradowałem go do 11.10, ale gdy na początku 2012 miałem formata, ta „więź” się jakby urwała, i ani nie myślałem o Ubuntu, interesowałem się tylko grą Minecraft (jak chyba większość, na tamty czas… :P) niecały rok później (początek 2013) jak Win7 padł, to zamówiłem w pobliskim sklepie komputerowym płytkę z Ubuntu (uznałem, że czas zacząć używać tego systemu na normalnym komputerze ^^), gościu nagrał mi wersje 12.04 „Przyjazny Puchacz”, i tak rozwinęła też się moja większa „przygoda” z Linuksem (i nie tylko. Ostatnio też się bawię z PC-BSD, Solaris’em, OpenIndiana i Haiku), Ubuntu był dobry aż do wersji 13.10, 14.04 przysprawił mi więcej problemów niż mogło by mi się wydawać, sterownik Nouveau przy mojej GeForce 6150SE podczas samej instalacji a zacina system tak że tylko reset pomaga, ledwo co 14.04 z płyty zainstalowałem, bo 4 razy aż musiałem go resetować, bo ekran się rozwalał (pasy na ekranie) i system zawiesił na amen.
Aktualnie używam Manjaro Linux i jestem z niego na tyle zadowolony, że raczej nie zamierzam zmienić dystrybucji :)
Windows mi służy jedynie do Steama, a szczególnie do gry Team Fortress 2, z którą mam kilka problemów na Linuksowych sterach do mojej grafiki (Could not find required OpenGL… glcolormaskindexedext).
[…] tak dawno Ubuntu obchodziło 10 lat istnienia na rynku. Z tej okazji świętowano na całym świecie, a Canonical dziękowało społeczności za zaufanie. […]