Canonical dotrzymało obietnicy i udostępniło mobilną wersję Ubuntu na smartfony (Samsung Galaxy Nexus i Nexus 4) i tablety (Nexus 7 i Nexus 10). Przygotowało również obszerną dokumentację, wprowadzającą nas krok po kroku do wgrania Ubuntu na nasze mobilne urządzenia, ale i również umożliwiającą powrót do Androida. Warto pamiętać, że jest to dopiero wersja deweloperska i wiele funkcji nie działa, brakuje aplikacji (albo działają jedynie jako wersje demo).
Testowałem wczoraj ze 30min na Galaxy Nexusie. Można wrzucić przez recovery (CWM lub TWRP) robiąc wcześniej backup Androida(nandroid) dane na partycji sd zostają nietknięte. Moim zdaniem trochę przeładowali ten interfejs z każdą krawędzią aktywną i z tymi zaśmieconymi pulpitami może przez to brakuje płynności działania (w porównaniu z Androidem 4.2.2 którego mam obecnie to przepaść), reakcja na dotyk też fatalna na razie, jak na natywny system bez dalvika spodziewałem się że trochę lepiej będzie. Ale to w końcu dopiero wersja deweloperska i powinno się poprawić z czasem. Dla mnie najlepszy by był Archlinux na Nexusa, mam nadzieje ze doczekam kiedyś… w końcu na np. Pandaboard z tym samym procesorem archlinuxarm śmiga.
Ciekawe, że zamiast Xow i Waylanda, użyli kompozytora z Androida :)
Do przewidzenia: jajo z androida, sterowniki z androida więc siłą rzeczy najlepszy efekt uzyska się używając też pozostałych elementów z androida. Przynajmniej na krótką metę.
To może niech się zajmą robieniem nakładek na Androida :-)
Myślę że wielu producentów bardziej by na to poszło.
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale wydaje mi się, że gdzieś czytałem o czymś w takim rodzaju. Chodziło o możliwość uruchomienia unity na androidzie, dzięki czemu po podłączeniu do stacji dokującej dostawało się prawie normalne ubuntu.
Tak, mieli taką wizję. Wtedy wymagała ona jeszcze (tylko) 2 GB RAM w telefonie ;-)
A, to widzę na czym polega problem. Nie lepiej po prostu spróbować przenieść poczciwe lxde albo xfce na androida? Co prawda sam jestem wielkim zwolennikiem KDE, ale jeśli mowa tylko o dodatkowym pulpicie dla telefonu to LXDE sprawdzi się lepiej. Chyba. Tak mi się wydaje. Nie znam się w sumie na temacie.
Można nawet i Fluxboxa. Tylko oni mają ambicję by mieć jednolity wygląd.
Z resztą to tylko zabawy i próbowanie i tak dużo ryzykują odczepieniem się od Androida.
Dla ich społeczności pewnie będzie fajne. Jest potencjał żeby mieć te 100k użytkowników.
Skoro chcą zrobić gui telefonów w Qt o wyglądzie Gnome z Unity, to pewnie równie dobrze mogliby to zrobić lxde. Tylko Qt jest lepiej dopracowane do urządzeń mobilnych.
Pewnie, Qt podobno lepiej dopracowane na mobilne, a Nokia jednak Symbiana porzuciła. Strzał w stopę niesamowity. Jak Firefox nie obmyśli lekkiego i szybkiego systemu na telefony to za 2 lata "flagowe słuchawki" będą miały więcej ramu i mocy niż mój komputer :D
Czemu mnie nie dziwi, że Canonical buduje to coś na bazie androida? Czy ta firma zrobiła kiedyś coś swojego? Tylko forkują i trollują :P
Masz jakiś syndrom NIH?
Nie.
A Android na bazie czego powstał??? Pfff kolejny …..
Na pewno nie na bazie ubuntu ;)
bawia mnie tacy ludzie jak Ty.
Szukaja zwady i chca podniesc do rangi Pana i Wladcy swoj wybrany i ukochany system, zapominajac, ze male, osobne wysepki nic nie zdzialaja.
Ubuntu ma potencjal przekonac miliony ludzi do linkusa, i to chyba Ciebie boli, ze cos,. czego uczyles sie cale zycie, jest obecnie dostepne na wyciagniecie reki dla przecietnego okienkowicza.
Idz do kata dalej sie kurzyc – papa
P.S. nie pisze tutaj o zaawansowanym zarzadzaniu mysql, albo pisaniu skryptow, ale o normalnym uzytkowaniu linuxa jako desktopa.
[…] udostępniono Ubuntu Tablet i Ubuntu Phone OS, czyli wersję deweloperską mobilnego systemu od Canonicala. Tymczasem w przedsprzedaży pojawił […]
Adam Piszczek liked this on Facebook.
Michał Olber liked this on Facebook.
Bartłomiej Cieślak liked this on Facebook.