Unity Dash z propozycjami ofert Amazonu

Unity Dash z propozycjami ofert Amazonu

przez -
16 2243

Niedawno wyszła nowa wersja Unity 6.6, w których pojawiło się kilka nowości odnośnie Unity Dash. Jedną z nich jest wyświetlanie się propozycji zakupowych w sklepie internetowym Amazon. Jest to swojego rodzaju nowość, z racji tego iż do tej pory Home Lens podczas wyszukiwania pokazywały jedynie oferty zakupu z Ubuntu One Music Store. Nowa funkcja wzbudziła oczywiście sporo kontrowersji wśród wielu użytkowników systemu, a pełno portali internetowych zaczęło opisywać, jak to Ubuntu wprowadza reklamy.

W dzień po nowościach wypowiedział się na swoim blogu Mark Shuttleworth. Mówi nam, że funkcja wyszukiwania w sklepach istniała już od dawna, a teraz udało się podpisać korzystną umowę ze sklepem Amazon. Dzięki takiemu zabiegowi, Canonical zyskuje dofinansowanie, a Amazon może zyskać nowych klientów. Dodatkowo sporo użytkowników korzysta z tego sklepu i Mark uznał naturalnym dodanie go do wyników wyszukiwania. Zapowiedział, że prócz Amazonu, będą pojawiać się kolejne funkcje wyszukiwania online, a także możliwość pisania własnych rozszerzeń.

Można oczywiście bez problemu obejść to, usuwając funkcję wyszukiwania sklepach:

sudo apt-get remove unity-lens-shopping

albo użyć wyszukiwania lokalnego: Super + F oraz sprecyzować wyszukiwanie do repozytoriów: Super + A.

Warto tutaj również wyjaśnić, że we większości naszych wyszukiwań pojawiały się oferty muzyczne ze sklepu Ubuntu One Music Store, a nie Amazonu.

16 Komentarze

 1. Ja mogę powiedzieć po przetestowaniu, że to co piszą nasze portale, czy nawet zagraniczne to we większości bzdury są. W naszych wyszukiwaniach mieliśmy bodajże tylko jedną ofertę ze sklepu Amazon. Reszta to praktycznie Ubuntu One Music Store.

 2. Ubuntu przestaje być Linuksem a staje się czymś Linuksopodobnym. Na desktopa jeszcze jak Cię moge, ale po co im wersja serwerowa? Też będzie pokazywała reklamy z ubusklepu w czasie konfiguracji Apache? Podpowie książkę o Indianinach?

  • Od kiedy wersja serwerowa ma zainstalowane Unity? Przecież te oferty są wyświetlane tylko w Unity i po co płacze? Jak dodadzą te oferty, bądź reklamy do wersji serwerowej, to wtedy zaczniemy się martwić. Jednak nie sądzę, żeby do tego doszło, bo serwer i desktop to dwa zupełnie inne biznesy (po prostu inaczej się zarabia).

   Jednak trochę sceptycznie do tego pomysłu podchodzę, ponieważ najpierw przyzwyczają swoich użytkowników do nowego rozwiązania, a później nigdy nie wiadomo co im odbije. Po prostu Canonical potrafi zaskakiwać, czasem całkiem pozytywnie, ale czasem też negatywnie…

  • I to mi się własnie niepodoba. Bo Canonical powoli robi ze swojego systemu taki śmieć napchany dodatkami jak jest to w Windowsie. Kiedyś po zainstalowaniu Linuksa – dodawałeś sterowniki i gotowe. Teraz dodatkowo musisz pousuwać śmieci.

  • Z tym się zgodzę, bo głównie z tego powodu nie korzystam z Ubuntu. Nie ma co robić sensasji, nie tylko śmiecie dobijają, ale obecne wymagania Ubuntu są większe niż Windowsa 8 (może to dziwne, ale na moim netbooku ten Windows działa normalnie, a Ubuntu potwornie wolno…). I jak to Ubuntu ma zdobyc rynek… Na szczęście nie ma co psuć humorów, są lepsze dystrybucje i wcale nie trudniejsze.

  • A powiesz kto Ci każe instalować Ubuntu? Zainstaluj Debiana i masz to czego chcesz. Super, że właśnie Ubu staje się dystrybucją jak z pudełka, bo mnóstwo ludzi widzi, że to jest po prostu bezpieczny system dla domowego komputera, a nie coś dla geeków.

  • nie, ponieważ wersja serwerowa domyślnie nie ma zainstalowanego gui. A polecenie apt-get install gnome-shell najprawdopodobniej (pewności nie mam) nie doinstaluje tego pakietu, więc nawet jak próbowałbyś ręcznie dodać do systemu Gnome, to reklam nie będzie. Można do porównać do praktyki jaką stosują producencji sprzętu – przy zakupie masz masę dodawanych śmieci typu antywirus, okrojony office, odtwarzacz multimediów itd.

 3. Nie jest to może wygodne dla nas ale wspomoże bardzo rozwój ubuntu. Nie oszukujmy się łatwo można to wyłączyć więc w czym problem? Ja po zainstalowaniu ubuntu od razu wyłączałem proponowane i dostępne aplikacje z huda unity.

 4. A propos reklam proponuję wysłuchać Shuttlewortha. Ze zrozumieniem.
  A propos narzekactwa proponuję najpierw przez jakiś czas używać.
  Narzekanie chcących uchodzić za hardcorowych linuxiarzy. Jak dziadki leśne, które nie wiedzą, że wojna się skończyła i czas wyjść z lasu i żyć. To jest właśnie taki czas dla dystrybucji opartych o GNU/Linux. Wychodzą do ludzi i bardzo dobrze.

Odpowiedz