Usuwanie formatowania w LibreOffice Writer 3.3

Usuwanie formatowania w LibreOffice Writer 3.3

przez -
24 2335
LibreOffice

Wpis z cyklu “Its Not a Bug, Its a Feature” i “Różnice między LibreOffice a OpenOffice.org”. W LibreOffice Writer opcja “Formatowanie domyślne” i “Wyczyść formatowanie” nie kasuje linków z treści dokumentu. Po zaraportowaniu błędu dowiedziałem się, że to oczywiście nie błąd a zamierzona poprawka. Poprawka na błąd IZ#47893 z 2005 roku, w którym – słusznie zresztą – założono, że linki nie są częścią formatowania dokumentu (formatowaniem jest pogrubienie, wcięcie, interlinia itd).

To okropna poprawka, bo życiowa użyteczność starła się z definicją funkcji i przegrała ten pojedynek. W każdym razie, straszna dla mnie. Jak w takim razie masowo usuwać linki? Nie jest to skomplikowane, ale wymaga dodatkowego nakładu kliknięć. Zaznaczamy tekst > otwieramy menu kontekstowe > wybieramy “Usuń hiperłącze”.

Oczywiście w OpenOffice.org jest po staremu, czyli tak jak się przyzwyczailiśmy od 2000 roku. :) Oczywiście, i to się kiedyś zmieni, nie wiadomo tylko czy za rok, czy za kolejne pięć lat czy dopiero wtedy jak Oracle zostanie przejęty przez Microsoft.

To jeszcze nie koniec. Poprawka jest częściowa i dotyczy wyłącznie Writera! W Calcu, Impressie oraz Drawie usuwanie formatowania działa na starej zasadzie. Możliwe, że ten błąd zostanie rozwiązany w przeciągu miesiąca (do czasu wydania wersji 3.3.1).