Vagrant 1.8 z funkcją migawek systemowych oraz linked cloning

Vagrant 1.8 z funkcją migawek systemowych oraz linked cloning

przez -
1 2428
Vagrant

Ogłoszono wydanie Vagrant 1.8, specjalistycznego narzędzia do tworzenia wirtualnych środowisk, z wykorzystaniem VirtualBoksa, VMWare, czy KVM. Konfiguracja jest podobna do takiego oprogramowania, jak Ansible, Chef i Salt. Warto zaznaczyć, że działa on bez problemów na systemach Windows, Linux i OS X. Pojawiło się tzw. klonowanie poprzez linkowanie (linked clones) dla importowanych maszyn z VirtualBoksa i VMWare. Linked cloning to funkcja wspierana przez wiele hipernadzorców, która tworzy osobną maszynę z migawki głównego systemu. Taki wirtualny system współdzieli oprogramowanie i dysk ze swoim rodzicem, ale nie wprowadza na nim zmian i na odwrót. Pozwala to maksymalnie skrócić czas tworzenia kolejnych środowisk wirtualnych i wymaga jedynie trzymania głównej maszyny wirtualnej, jako korzenia dla wszystkich innych.

Dodano funkcję migawek systemowych, które są obsługiwane komendą vagrant snapshot. Ułatwi to tworzenie nowych środowisk wirtualnych i szybkie testowanie zmian. Wcześniej funkcja była dostępną poprzez wtyczkę vagrant-vbox-snapshot.

Reszta zmian:

  • Pojawiły się nowe komendy: powershell oraz port
  • Dodano nowy provisioner: ansible_local, który uruchamia Ansible na maszynie gościa, a nie lokalnie
  • Na systemach Windows i OS X, podczas instalacji Vagranta, instalowanych jest automatycznie VirtualBox
  • Poprawiono wydajność całej aplikacji
  • Zwiększono precyzję zarządzania globalną pamięcią podręczną, dzięki czemu przyspieszono aktualizację stanu maszyn

1 komentarz

  1. „Konfiguracja jest podobna do takiego oprogramowania, jak Ansible, Chef, Salt i Puppet”
    No konfiguracja Vagrantfile wcale nie jest podobna do manifestów puppeta. Jest z puppetem zintegrowana w ten sposób, że można wywoływać puppeta przy provisioningu ale nie jest do niego w żaden sposób podobna.

Odpowiedz