VIA APC: komputer za 49 dolarów

VIA APC: komputer za 49 dolarów

przez -
17 1697

Wygląda na to, że tak jak Asus EeePC wywołało modę na netbooki, tak Raspberry Pi wywołało modę na tanie komputery. W tym segmencie rynku użytkownik ma do wyboru wspomnianego już Raspberry Pi, którego koszt to 35 dolarów. Niedawno w szranki stanął chiński MK802 o wartości 74 dolarów. Dzisiaj tajwański przemysłowiec, firma VIA Technologies, ogłosiła zapowiedź taniego komputera za 49 dolarów. Jak informuje spółka, nowe urządzenie do szerszego obiegu przebić się ma już w lipcu tego roku, a oprogramowaniem zarządzającym będzie Android 2.3.

VIA APC

Komputer APC (Android-powered PC) wyposażony będzie w płytę główną Neo-ITX o wymiarach 170 x 85 milimetrów. Na płytce umieszczono procesor ARM VIA WonderMedia 800 MHz, pamięć RAM 512 MB DDR3, karta graficzna zdolna do wyświetlania wideo w rozdzielczości 720p, 2 GB pamięci NAND Flash, złącze HDMI i VGA, cztery porty USB, wejście na słuchawki i mikrofon, slot microSD i port Ethernet 10/100.

Według deklaracji producenta, APC ma zużywać 4W w trybie bezczynności oraz od 13W do 15W w przypadku maksymalnego obciążenia. Urządzenie objęte będzie gwarancją 30 dni od daty zakupu. Firma akceptuje zamówienia w przedsprzedaży, które zrealizowane zostaną dopiero w lipcu.