VIA APC: komputer za 49 dolarów

VIA APC: komputer za 49 dolarów

przez -
17 1887

Wygląda na to, że tak jak Asus EeePC wywołało modę na netbooki, tak Raspberry Pi wywołało modę na tanie komputery. W tym segmencie rynku użytkownik ma do wyboru wspomnianego już Raspberry Pi, którego koszt to 35 dolarów. Niedawno w szranki stanął chiński MK802 o wartości 74 dolarów. Dzisiaj tajwański przemysłowiec, firma VIA Technologies, ogłosiła zapowiedź taniego komputera za 49 dolarów. Jak informuje spółka, nowe urządzenie do szerszego obiegu przebić się ma już w lipcu tego roku, a oprogramowaniem zarządzającym będzie Android 2.3.

VIA APC

Komputer APC (Android-powered PC) wyposażony będzie w płytę główną Neo-ITX o wymiarach 170 x 85 milimetrów. Na płytce umieszczono procesor ARM VIA WonderMedia 800 MHz, pamięć RAM 512 MB DDR3, karta graficzna zdolna do wyświetlania wideo w rozdzielczości 720p, 2 GB pamięci NAND Flash, złącze HDMI i VGA, cztery porty USB, wejście na słuchawki i mikrofon, slot microSD i port Ethernet 10/100.

Według deklaracji producenta, APC ma zużywać 4W w trybie bezczynności oraz od 13W do 15W w przypadku maksymalnego obciążenia. Urządzenie objęte będzie gwarancją 30 dni od daty zakupu. Firma akceptuje zamówienia w przedsprzedaży, które zrealizowane zostaną dopiero w lipcu.

17 Komentarze

  • Ciekawe, że wpychają tam Androida 2.3, a w MK802 jest 4.0. Musiałbym się jeszcze zorientować jak wygląda sprzętowe porównanie z Raspberry Pi.

  • News nie opisuje najważniejszego. To coś jest na rdzeniu ARM 11, czyt.: powolne i nic sensownego (pokroju Ubuntu ARM) nie postawisz.

  • imo wpierdziela dużo energii, słaby chip graficzny, ciekawe jak z GPIO (czy posiada) i droższy w porównaniu z Malinką (którą swoją drogą zamówiłem i cierpliwie czekam)

  • Cena nie jest duża, ale lepszy sprzęt mam na telefonie. Więc użyteczność czegoś takiego z użyciem Android 2.3 nie jest zbyt duża. Raspberry Pi wypada tu lepiej ze względu na możliwość użycia normalnego systemu.

  • Myślę podobnie. Nie rozumiem tego zachwytu Androidem na takich tanich komputerach. Nie ważne czy to jest wersja 2.3 czy 4.0. Czy to w ogóle jest użyteczne? Jedna osoba wczoraj mi napisała, że "na Androida jest więcej gier niż na zwykłego Linuksa" (za kontr opcję przedstawiałem Raspberry Pi z Debianem). Tylko kto kupuje APC dla gier? Niech ktoś mi wyłoży zalety Androida na takim urządzeniu?

  • Nie ma zalet. Po postu android jest łatwy w obsłudze i nie wymaga za wiele. wiadomo, każdy zainstaluje sobie debiana/ubuntu jak będzie tego potrzebować.

   ale jako stacja multimedialna (obsługiwana głosem!) adnroid sprawdza się idealnie.

 1. Używanie androida czyli jajka 2.6 na takim sprzęcie to porażka, to w zasadzie system jednowątkowy więc jeśli robisz jedną rzecz to jeszcze daje radę np czytanie książki, oglądanie filmu 480p ( 720p często szarpie), czy strony www (czysty html)/poczta ale już do zwykłych stron czy flasha to się zupełnie nie nadaje. Dla testu zainstalowałem sobie androida 4 na zwykłym PC i netbooku z atomem i nie widzę różnicy w działaniu pomiędzy zwykłym linuxem a androidem. Najbardziej zawiedzione są dzieci którym się wydaje że na takim czymś można pograć w jakieś gry z marketu albo pooglądać youtube. Na tablecie za 300 zł działają jakieś gry karciane, a korzystanie z youtube to katorga. Ciekawi mnie jak się ma wydajność cpu i gpu broadcom w raspberry pi do tego via wondermedia 800

Odpowiedz