Vista SP1 nie dla grafiki Intela?

Vista SP1 nie dla grafiki Intela?

przez -
11 1049
Microsoft

Ile to razy głośno się mówi i pisze o tym, że Linux nie wspiera popularnego sprzętu, że brakuje sterowników, że Windows obsługuje wszystko. No cóż. Życie jest pełne niespodzianek. Jak można przeczytać na stronie Microsoftu, system Windows Vista wraz z dodatkiem Service Pack 1 nie będzie wspierał dużej ilości popularnego sprzętu. Problem dotyczy układów dźwiękowych i graficznych oraz oprogramowania Symantec.

Nic dziwnego. Już wcześniej informowaliśmy o programach jakie nie będą działać po SP1, nie mówiąc już o problemie naklejek Windows Vista Capable.

Wracając do sterowników, które stracą wsparcie. Najdłuższa lista braku kompatybilności tyczy się sterowników audio. Znajdziemy na niej drivery do Realtek AC’97, SigmaTel, Creative Audigy i Conexant HD Audio.

Wraz z Vistą SP1 nie zadziałają także czytniki linii papilarnych AuthenTec oraz UPEK, obsługiwane przez starsze wersje sterowników. Taki sam problem dotyczy czytnika kart pamięci Texas Instruments oraz modułu WiFi Sierra Aircard 580.

Niekompatybilne z SP1 okazały się także sterowniki dla układów kart graficznych Intela. Problemy ze sterownikami zarówno w wersja 32- i jak i 64-bitowych.

Nie takie piękne wsparcie sprzętu dla Windowsa jak to niektórzy malują. Zatem, czy warto płacić za system, który nie wspiera naszego sprzętu, czy lepiej pobrać Linuksa za darmo, który nie ma z tym większych problemów? Wybór należy do Ciebie.

Podobne artykuły

11 Komentarze

 1. Nie ma to jak Vista, byle tylko ładnie wyglądało i sprzedało się w jak największej liczbie. Reszta, to już problem tego, który kupi.

  Kochany MS lubi takie rzeczy robić. Jak się ma uzależnione od siebie firmy, to tak jest. Dopóki na rynku nie będzie z 5 konkurujących miedzy sobą SO, to nie będzie tak sielankowo :)

 2. "bo dużo ludzi myśli"

  Bo dużo osób NIE myśli :P

  Ale tak to już jest. Microsoft wydaje publiczną betę i jeszcze karze za to płacić -.-'

 3. przykro że ileś-set programistów, "testerów" i grafików (itp.) spędziło tyle czasu od Windows2003 (i WinXP) tak mało produktywnej wersji – dodano niewiele.

  Z drugiej strony sterowniki do drukarki w WinXP zajmowały mojemu znajomemu parę Mb a w Vista około 250 Mb

  Na ten sam efekt jest potrzeba większych zasobów, które mogłyby być użyte w innych celach (np. na fotografie rodzinne). Skrajne porównanie można zobaczyć na youtube wyszukując "Vista vs Beryl"

  Myśląc o następnej wersji z serii "windows" (która będzie wydana co najmniej za 3 lata) przeszedłem na openSUSE'a – również polecam pozostałym skorzystać z odpowiadających im dystrybucji

 4. Wszyscy tak narzekacie na Windę a Linux do tej pory nie ma dobrych i łatwych w instalacji sterowników do kart UniChrome, nie obsługuje wielu modemów Wi-Fi zintegrowanych z tańszymi laptopami, często nie radzi sobie z ustawieniem rozdzielczości ekranu ;)

  Sam nie lubię M$ ale nie przesadzajmy, niedługo zaczniemy się czepiać o parę pikseli za duży Widget wyświetlający godzinę na pulpicie (chyba, że już ktoś to zrobił…). Co do kart Intela to Vista świetnie je obsługuje w mojej szkole (wiem bo instalowałem ją na paru PC) a instalacja jest równie prosta jak instalacja Ubuntu, trochę dłuższa.

 5. @t0m3k__, a Windows nie ma sterowników do wielu innych urządzeń z jakimi sobie tylko i wyłącznie systemu Uniksowe radzą :P

  Tutaj chodzi o coś innego. Wydawana jest poprawka, która… pozbawia użytkownika wsparcia dla jego sprzętu?

  Linux nie obsługuje sprzętu, bo twórcy nie udostępniają sterowników. To nie jest wina Linuksa. Można się spierać w tych wypadkach kiedy dostawca sprzętu, wydaje sterowniki dla obu systemów, o tej samej funkcjonalności – lecz system sobie nie radzi. Dla Windowsa pisane są dedykowane sterowniki przez dostawców, firmy, które powinny działać.

  To jest paranoja. Firma Intel dostarcza sterowniki… a Microsoft wydaje łatkę, która nie pozwala korzystać ze sprzętu. To jest paranoja ;]

 6. Dzisiaj wyczytałem, iż wersja Home Basic nie posiada obsługi dwóch rdzeni, tylko korzysta wyłącznie z jednego. To jest dopiero naciąganie ludzi na procesory dwurdzeniowe :]

  A tak na seria, jak pisze Kamil, to wina dostawców oprogramowania, że nie wydają sterów. Przecież nikt nie napisze sterów z kosmosu, nie znając dokładnej specyfikacji sprzętu.

  Dobry przykład daje firma AMD, która nie mogąc sama dobrze napisać sterowników do ATI, wydała specyfikację społeczności.

 7. jak ja czytam opinie o viscie ktorej jeszce ktos na oczy nie widzial to mnie krew zalewa :) ja mialem wszystkie systemy od 3.1 do vista 64 i ta ostatnia najbardziej mi sie podoba. Niech ktos jej pouzywa a potem sie wypowiada. u mnie wszystko dziala bez problemu i szybko jak marzenie :)

Odpowiedz