VisualEditor – projekt nowego edytora Wikipedii

VisualEditor – projekt nowego edytora Wikipedii

przez -
5 781
VisualEditor

Wikimedia Foundation ogłosiła uruchomienie prototypowej wersji VisualEditor – wolnego edytora typu WYSIWYG. Ma on za zadanie zachęcić nowe osoby do edytowania i poprawiania haseł w wielkiej internetowej encyklopedii. Jest to na razie demonstracja możliwości wersji testowej, brakuje jeszcze bardzo wielu funkcji, jak choćby obsługa tabel, czy dodawanie obrazków.

VisualEditor - projekt nowego edytora Wikipedii

Patrząc jednak na to, nie trudno zauważyć sporo udogodnień, jak choćby zmniejszenie czasu potrzebnego na naukę wikitextu – specjalnego języka znaczników do tworzenia i edycji stron Wikipedii. Osoba robiąca coś edytorze wizualnym, będzie mogła od razu podejrzeć efekty swojej pracy w edytorze tekstowym i zapamiętać, jakie znaczniki odpowiadają za dane formatowanie. Deweloperzy planują wydawanie nowych wersji co dwa tygodnie.

Podobne artykuły

 • Greg

  “Ma on za zadanie zachęcić nowe osoby do edytowania i poprawiania haseł”

  Hahaha! Już to widzę. Wikipedyści to egoiści i każdą poprawkę kasują. Jedna zmiana powoduje u nich dialog czy to dodać czy nie na 10 stron. Kłócą się o pierdoły :/

  • Niestety to prawda o czym dowiedziałem się od samych Wikipedystów (z Polski) na dwóch ich spotkaniach. I jeszcze się z tego cieszyli :)

  • Potwierdzam słowa. Ale powiem, iż moje kilka poprawek do haseł zostało zaakceptowane w ciągu tygodnia :)

  • A co ma egoizm do rzeczy bo nie widzę związku? A jeśli chodzi o długie dyskusje to świat jest skomplikowany więc jego poprawny opis wymaga dobrego zastanowienia i dialogu.

 • Pingback: VisualEditor | OSWorld.pl()