VLC zmienia licencję większości kodu na LGPL

VLC zmienia licencję większości kodu na LGPL

przez -
19 933
VLC

Jean-Baptiste Kempf ogłosił na swoim blogu, że ukończył przenoszenie większości kodu z licencji GPLv2 na LGPLv2.1. Powodem całego zajścia jest chęć przyciągnięcia większej ilości deweloperów oraz firm, a także prawo autorskie we Francji oraz licencja sklepu App Store. Ten ostatni przypadek był głównym powodem rozpoczęcia całego procesu zmiany warunków licencjonowania aplikacji.

10 stycznia 2011 roku w internecie pojawiła się wiadomość, że VideoLAN został usunięty z App Store bez podania przyczyny. Był tam od października 2010 roku. Oficjalnie Apple nie wystosowało żadnej notki, jednakże wielu ludzi domyśliło się, że chodzi o sposób licencjonowania i dystrybucji. App Store zabrania rozpowszechniania aplikacji na swoje produkty poza sklepem.

Cały proces zmiany licencji był żmudny i czasochłonny, szczególnie z powodu prawa autorskiego we Francji. Cały VLC jest nie pod prawem patentowym, ale autorskim, i nawet najmniejsza zmiana w kodzie, jest własnością danej osoby. Bez jej zgody nie można zmienić danej licencji.

19 Komentarze

  • Żeby zostać usuniętym.
   Z platformy apple i AppStore usuwane są wysokiej jakości aplikacje (Google Maps i inne), więc usunięcie applikacji to darmowa reklama i wyrazy uznania dla jakości.
   Teraz, gdy pojawiły się podejrzenia, że to jedynie przez licencję, pragną usunąć tę przyczynę i zostać odrzuconym ponownie, tym razem już oficjalnie za dobrą jakość.

  • Chyba faktycznie tylko dla reklamy się tam pchają. Na Google Playu nie ma takich jazd. Ciekawe czy VLC pojawi się w Windows Store.

  • Żeby móc oglądać filmy z jego użyciem? A dodatkowo ośmieszyć Aplle-ową zasadę zabezpieczania DRM-em wszystkich (nawet darmowych) aplikacji. Wyjątków brak.

 1. A co ma prawo autorskie w komunistycznym Żabolandzie do GPL/LGPL?

  Przecież to o czym piszesz dotyczy praktycznie każdego kraju. Zawsze autor licencjonuje swój kod i zmiana licencji na niekompatybilną wymaga zgody wszystkich autorów.

  • Czy minusujący są w stanie napisać jakąś rzeczową odpowiedź zamiast tylko bezmyślnie klikać, czy też ich inteligencja nie pozwala na posługiwanie się klawiaturą i alfabetem?

 2. Jaka szkoda, że zmieniają z GPL 2 na LGPL 2. Lepiej zmieniliby na GPL 3. Warto, żeby taki atut wonego oprogramowania był bardzo chroniony.

  • Dokładnie. Teraz microsoft weźmie sobie vlc, wywali oryginalny silnik z wmp i będzie miał dobry odtwarzacz (choć ze skopanym GUI)…

Odpowiedz