VLC zmienia licencję większości kodu na LGPL

VLC zmienia licencję większości kodu na LGPL

przez -
19 798
VLC

Jean-Baptiste Kempf ogłosił na swoim blogu, że ukończył przenoszenie większości kodu z licencji GPLv2 na LGPLv2.1. Powodem całego zajścia jest chęć przyciągnięcia większej ilości deweloperów oraz firm, a także prawo autorskie we Francji oraz licencja sklepu App Store. Ten ostatni przypadek był głównym powodem rozpoczęcia całego procesu zmiany warunków licencjonowania aplikacji.

10 stycznia 2011 roku w internecie pojawiła się wiadomość, że VideoLAN został usunięty z App Store bez podania przyczyny. Był tam od października 2010 roku. Oficjalnie Apple nie wystosowało żadnej notki, jednakże wielu ludzi domyśliło się, że chodzi o sposób licencjonowania i dystrybucji. App Store zabrania rozpowszechniania aplikacji na swoje produkty poza sklepem.

Cały proces zmiany licencji był żmudny i czasochłonny, szczególnie z powodu prawa autorskiego we Francji. Cały VLC jest nie pod prawem patentowym, ale autorskim, i nawet najmniejsza zmiana w kodzie, jest własnością danej osoby. Bez jej zgody nie można zmienić danej licencji.