VMware łamie licencję jądra Linux i zostaje pozwane przed niemieckim sądem

VMware łamie licencję jądra Linux i zostaje pozwane przed niemieckim sądem

przez -
10 1886
Linux Tux

Christoph Hellwig, deweloper Linuksa i grupa Software Freedom Conservancy, wnieśli pozew do niemieckiego sądu o łamanie przez firmę VMware warunków licencji GPLv2. Sprawa dotyczy oprogramowania ESXi, czyli własnościowego hipernadzorcy (hypervisor) który w dużej mierze korzysta z kodu jądra Linux i własnych łatek od VMware. Niestety, ale firma nie uszanowała warunków licencji GPLv2 i nie udostępniła wymaganych źrodeł na takich samych warunkach.

Jak możemy przeczytać na stronie nie jest to pierwszy taki przypadek. Od 2007 roku pojawiały się pierwsze zgłoszenia Hellwiga odnośnie problemów z przestrzeganiem licencji, jednakże firma VMware kompletnie je ingorowała i nie miała zamiaru nic zmieniać. Co ciekawe, jeżeli któryś z jej klientów naruszał zasady odnośnie jej licencji, to były nakładane spore kary.

Prośby nic nie dały i Christoph Hellwig we współpracy z Software Freedom Conservancy postanowili skończyć z takim lekceważeniem i wniesiono wspólny pozew w ramach inicjatywy GPL Compliance Project for Linux Developers, mającej na celu zadbanie o przestrzeganie licencji na wolne oprogramowanie. Warto zaznaczyć, że VMware może mieć spory problem, ponieważ reprezentatem oskarżycieli został dr Till Jaeger z kancelarii JBB Rechtsanwälte, który już wiele razy wygrywał takie sprawy o naruszenie licencji GPL.