VMware wydaje sterownik Gallium3D dla maszyn wirtualizacyjnych

VMware wydaje sterownik Gallium3D dla maszyn wirtualizacyjnych

przez -
2 1066
VMware

Od kiedy powstał Gallium3D, wiele zmieniło się w świecie programowania sterowników kart graficznych. Nowa architektura otworzyła szerokie horyzonty przed programistami, dając im niemal na dłoni możliwość łatwego pisania driverów do obsługi różnego rodzaju sprzętu wyświetlającego efekty graficzne.

Znana wszystkim firma Tungsten Graphics, które jakiś czas temu została przejęta przez firmę VMware,  napisała specjalną wersję sterownika, który jest w stanie dać akcelerację 3D na maszynach wirtualnych.  Nowość tą ogłoszono na specjalnym internetowym spotkaniu Gallium3D Workshop, gdzie programiści wymienili się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat postępu prac.

Niedługo po tym, Jakob Bornecrantz wrzucił na serwer aktualną wersję sterownika Gallium3D dla użytku na maszynach VMware. Sterownik zwie się VMware SVGA i znajdziemy go w repozytorium Git. Dodaje prawie 30.000 linii kodu  do głównej gałęzi Mesa 7.7, którą opisywaliśmy niedawno.

Sterownik VMware Gallium3D wymaga X Serwera 1.7.x i sterownika jądra vmwgfx. Firma VMware ma nadzieję, że owy sterownik jądra trafi do głównej linii jądra Linux 2.6.33. Aby używać sterownika, musisz użyć wirtualizacji oferowanej przez VMware. Jednocześnie firma zapewnia, że sterownik jest „gotowy do użytku masowego”, podczas gdy sterownik jądra i DRI/X.Org są oznaczone jako „beta”.

2 Komentarze

  1. To windows odpalony w vmware pod linuxem będzie miał wreszcie

    działającą akceleracje 3D i da się wreszcie pod tym jakieś normalne gierki odpalić?

    O ile to prawda to fajnie by było jakby ktoś napisał jak to zainstalować i zmusić do działania.

Odpowiedz