Vulkan – nowa wersja specyfikacji OpenGL-Next od Khronos Group

Vulkan – nowa wersja specyfikacji OpenGL-Next od Khronos Group

przez -
12 2070
Vulkan

Khronos Group, podczas odbywających się właśnie targów Game Developers Conference 2015 zaprezentowało wszystkim specyfikację Vulkan, czyli następce OpenGL. OpenGL-Next ma być pierwszym w pełni uniwersalnym niskopoziomowym API grafiki, mającym rywalizować skutecznie z Mantle (AMD), DirectX 12 (Microsoft) i Metal (Apple). Vulkan nie będzie posiadał rozdzielenia na wersje mobilną i desktopową – całe API będzie jednakowe na każdą platformę sprzętową.

Vulkan

Vulkan ma być nastawiony na grafikę wielowątkową, gdzie za jednym razem wykonywane będzie więcej zadań. Programiści otrzymają o wiele większa kontrolę nad zarzadząniem pamięcią, czy wątkami, co w znaczący sposób zmniejszy narzut generowany przez sprzętowe sterowniki.

Vulkan

Vulkan wprowadza własny język pośredniczący dla shaderów – SPIR-V. Jego wielką zaletą ma być połączenie możliwości nowego API, jak i OpenCL. Dzięki wykorzystaniu kodu pośredniczącego będzie można programować w językach: C++, Python, Java, czy JavaScript, a kompilator zadba o wygenerowanie z tego odpowiedniego kodu. Zniknie wymóg używania jedynei hermetycznego języka C. Co najważniejsze, wcześniej pisane shadery w GLSL będzie można przekompilować do SPIR-V, co zniweluje konieczność radzenia sobie z wieloma językami programowania w sterownikach graficznych.

Vulkan