Vyatta 6.0

Vyatta 6.0

przez -
1 697
Vyatta

Wydano stabilną wersję 6.0 opartej na Debianie dystrybucji Vyatta przeznaczonej do budowy routerów. Vyatta 6.0 to znaczący przystanek na drodze ewolucji tej specjalistycznej dystrybucji Linuksa. Wraz z edycją 6.0 Vyatta przechodzi małą metamorfozę. System podzielony jest teraz na trzy wersje – bezpłatną Core (stąd skrót VC6 nie oznacza już Vyatta Community) oraz dwie płatne, wzbogacone o dodatkowe funkcje.

Co nowego w samym systemie? Przede wszystkim długo oczekiwana obsługa Netflow i sFlow, obsługa sieci bezprzewodowych, binarny tryb instalacji, lepsza kompatybilność IPSec VPN z rozwiązaniami firm trzecich, ulepszona obsługa XenServera, nowe opcje firewalla, NATa, DHCP, równoważenia obciążenia na łączach WAN, nowe tryby QoS, więcej opcji związanych z IPv6 i ponad 200 poprawek błędów.

Lista nowości naprawdę robi wrażenie, a nowe funkcje szczególnie zachęcają do przetestowania Vyatty nie tylko jako routera brzegowego w dużych serwerowniach, ale także małego serwera biurowego umożliwiającego filtrowanie ruchu HTTP i dostęp zdalny. Widać też, że producent coraz więcej uwagi poświęca środowiskom wirtualnym, gdzie Vyatta spisuje się bardzo dobrze.

Od dłuższego już czasu wykorzystywana jest w ten właśnie sposób przy okazji hostingu wortali DobreProgramy, TechIT i Gamikaze.

Bezpłatną wersję Vyatta Core można pobrać z serwerów producenta w różnych odmianach – obrazu instalacyjnego ISO oddzielnie dla maszyn fizycznych i wirtualnych, a także dodatkowo dwa wstępnie preinstalowane (z wszystkimi komponentami integracyjnymi) obrazy maszyn wirtualnych dla VMware oraz Citriksowego XenServera.