Vyatta – otwarty router

Vyatta – otwarty router

przez -
0 447
Vyatta

Vyatta to nazwa bardzo specjalistycznej dystrybucji Linuksa przeznaczonej do tworzenia routerów. System ten posiada wsparcie dla większości najpopularniejszych protokołów routingu. Właśnie ukazała się nowa wersja systemu, oznaczona numerem 2.0. Vyatta bazuje na Debianie i projekcie XORP, oferuje między innymi pełną obsługę protokołów RIP, OSPF i BGP, translacji adresów NAT, posiada także wbudowanego firewalla.

Obsługa routera jest bardzo prosta. Możemy konfigurować system poprzez SSH lub poprzez przeglądarkę za pomocą interfejsu WWW. System obsługuje większość kart sieciowych i popularne interfejsy szeregowe.

Vyatta posiada także wsparcie dla technologii VRRP, pozwalającej na tworzenie klastrów zwiększających niezawodność łącza. System dostępny jest w postaci LiveCD z możliwością instalacji na dysku twardym lub pamięci Flash (wymagane jest jedynie 256 MB wolnego miejsca)

Najnowsza wersja Vyatty (2.0) jest już w pełni kompatybilna z Debianem, co pozwala na instalowanie aplikacji z tej dystrybucji, a co za tym idzie, na nieomal dowolne rozszerzanie jej funkcjonalności. Poprawiono także wydajność (w szczególności w obsłudze routingu BGP) i dodano eksperymentalne wsparcie dla ruchu multicastowego i protokołu IPv6.

Vyatta dostępna jest w dwóch wersjach, darmowej i płatnej, ta druga charakteryzuje się częstszymi wydaniami i wsparciem technicznym. Więcej informacji na temat Vyatty znaleźć można na stronie twórców, z której można także pobrać obraz płyty CD (97MB).