Kristian Høgsberg ogłosił wydanie Wayland 1.2 i Weston 1.2, protokołu systemu okien, który łączy w sobie menadżera kompozycji oraz system okien. Jest on swojego rodzaju protokołem dla kompozytora, który łączy się z klientami i posiada towarzyszącą mu bibliotekę implementującą, napisaną w języku C. Częścią projektu Wayland jest Weston, który jest implementacją kompozytora Waylanda. Weston może działać, jako klient X lub Linux KMS, i zapewnia kilka przykładowych klientów.
Zmiany, jakie zaszły:
- Ustabilizowano API wayland-server
- Dodano zarządzanie kolorami, dzięki pracy Richarda Hughes-a. Są dostępne dwa schematy dla Westona: prosta wtyczka cms, która czyta profile z pliku
weston.ini
oraz bardziej zaawansowana wtyczka, która integruje się zcolord
. - Zintegrowano Wayland Input Method Framework
- Dodano obsługę protokołu sub-surface
- Pojawiło się skalowanie HiDPI. Alexander Larsson opisał to na swoim blogu: HiDPI support in Gnome
- Udoskonalono back-end oraz silnik renderowania dla Raspberry Pi
- Udoskonalono bezpieczeństwo wątków, razem z biblioteką klienta Wayland
- Dodano obsługę wielu urządzeń wskazujących naraz (multiseat).
- Dodano nowego przykładowego klienta, aby pokazać pomysły dla kompozytora aplikacji
- Standardowa biblioteka XKB (libxkbcommon) jest teraz możliwa w użyciu, w sytuacji kiedy Wayland nie potrzebuje pełnej obsługi klawiatury
Czy jesli wejdzie wayland / mir to czy klient steam bedzie musial byc znowu przepisany? Jesli sie okaze, ze mamy klienta steam na linuxa ale dziala tylko z Xami to nie bedzie za fajnie.
Wayland obsługuje Xy, ale pozostaje problem sterowników własnościowych AMD i nVidia. Część gier uruchomisz na Nouveau, część na RadeonSI i R600 Gallium, ale reszta raczej nie ruszy. Także mam nadzieję, że niedługo się zmobilizują i zaczną pisać sterowniki.
A czy ta "emulacja" Xow jest wydajniejsza niz natywne Xy? Bo Waylanda sie pisze rowniez po to aby przyspieszyc obsluge grafiki pod linuxem. Czy przypadkiem przez to nie okaze sie, ze mimo, ze Wayland jest wydajniejszy to gry beda chodzily gorzej ze wzgledu na przywiazanie do Xow? Natywne oprogramowanie napewno na tym zyska i zostanie dostosowane do nowego serwera wyswietlania ale czy aplikacje 3 firm rowniez sie dostosuja?
X-sy nie maja zadnego wplywu na wydajnosc gier, sluza tylko stworzenia okna.
Aktualne testy nie są jeszcze miarodajne ze względu na bardzo małą liczbę działających aplikacji pod Waylandem. Trudno jest teraz powiedzieć, jak bardzo emulacja Xów wpływa na wydajność w stosunku do natywnego Westona. Poza tym emulacja musi pozostać, ponieważ będzie tak jak w przypadku Win32, musisz uruchomić aplikacje, które albo zostały już dawno porzucone w rozwoju, albo nie będą miały w najbliższym czasie swoich natywnych wersji.
Michał Olber liked this on Facebook.