Wenezuela produkuje komputery z Linuksem

Wenezuela produkuje komputery z Linuksem

przez -
0 435
Linux Tux

Rząd Wenezueli ogłosił oficjalnie program „Bolivarian Computers”, polegający na stworzeniu i dystrybucji czterech modeli komputerów (3 PC i jeden laptop) z Linuksem i oprogramowaniem Open-Source na pokładzie. Projekt ten powstaje już od 2006 roku i jest realizowany przez wenezuelskie Ministerstwo Gospodarki i chińską firmę Lang Chao. Głównym celem projektu jest rozruszanie lokalnego przemysłu IT oraz wypromowanie Wenezueli jako eksportera sprzętu komputerowego dla całej Ameryki Łacińskiej.

Na uroczystej ceremonii, kontrowersyjny prezydent państwa, Hugo Chavez stwierdził, że „Bolivarian Computers” będą kosztować 40% mniej niż komputery konkurencji, przy 3-krotnie dłuższej gwarancji (3 lata). Pierwsze 1619 maszyn jakie zostało wyprodukowanych trafiły do studentów medycyny, którzy brali udział w programie rządowym Mission Sucre. Kolejne maszyny trafią do administracji publicznej, szkolnictwa jak i komercyjnie – dla klientów w Wenezueli i sąsiednich krajach.

Ceny komputerów wahają się między US $405 (Bs. 870,750) a US $1.400 (Bs. 3.010.000). Użyte zostały procesory Intel Pentium IV o prędkości od 1.5 GHz do 3.0 GHz dla desktopów, oraz procesor Intel Core 2 Duo 2.0 GHz dla laptopa. Fabryka produkująca sprzęt jest w stanie dostarczyć 150.000 komputerów rocznie. W tym roku planowana jest produkcja 80.000 deskopów i 6,000 notebooków.

Brak komentarzy

Odpowiedz