Werner Koch to osoba znana w środowisku hakerskim, jako główny programista projektu GnuPG. W 1997 roku została wydana pierwsza wersja oprogramowania do szyfrowania wiadomości pocztowych i od tamtej pory Koch samodzielnie ją rozwija, w zaciszu swojego domu w Erkrath w Niemczech. Problemy finansowe GnuPG istnieją od praktycznie samego początku, co jest wręcz dziwne, z racji popularności wykorzystania tej technologii. Warto zaznaczyć, że przez ponad 15 lat otrzymywał jedynie 25 000 dolarów rocznie za swoją ciężką pracę.
W 1999 roku niemiecki rząd dał grant na zrobienie GPG4Win, który do dzisiaj pozostaje głównym darmowym programem dla systemu Windows. Pieniądze pozwoliły na zatrudnienie jednego dewelopera do pomocy. W 2005 roku otrzymał kolejny kontrakt od niemieckiego rządu na wsparcie innego narzędzia do kryptografii poczty elektronicznej. Jednakże w 2010 roku wyczerpały się wszystkie fundusze. Przez ponad dwa lata Koch samodzielnie opłacał programistę, w nadziei że ktoś zasponsoruje jego pracę. Niestety, tak się nie stało i w 2012 roku musiał zwolnić dewelopera.
W 2013 roku Werner Koch chciał porzucić rozwój, ale ujawnione rewelacje Snowdena, poprowadziły go do stworzenia pierwszej kampanii finansowej. Uzbierał na niej 21 000 dolarów. Na początku stycznia 2014 roku uruchomił kolejną kampanię finansową, jednakże po 12 miesiącach uzbierano ledwo 60 000 dolarów z zakładanej kwoty 120 000.
Wspomnijmy także o projektach korzystających z GnuPG: Enigmail, GPGTools oraz GPG4Win. Pierwszy z nich to znany wszystkim dodatek do programu Thunderbird, który pozwala na łatwe szyfrowanie wiadomości pocztowych. Drugi projekt natomiast to narzędzie do szyfrowania poczty z programu Apple Mail. Jak stwierdził Nicolai Josuttis, deweloper Enigmail:
Najgorszym naszym koszmarem jest możliwość zniknięcia Wernera Kocha ze świata kryptografii. Szkoda, że tak świetny haker posiada tak ciężką sytuację finansową.
meanwhile in usa:
https://osworld.pl/outreachy-czyli-nowa-wersja-projektu-outreach-program-women/
[…] godzin temu opisaliśmy sytuację Wernera Kocha, samotnego programisty który rozwija GnuPG i nie ma pieniędzy na dalszy rozwój. Po szumnym rozpowszechnieniu tego faktu w całym internecie, […]
Przed jako nie stawiamy przecinka.
[…] oprogramowaniem open source. Pozwoli to też uniknąć sytuacji podobnej do tej z Wernerem Kochem (Werner Koch – samotny programista rozwijający GnuPG na skraju bankructwa), twórcą narzędzia GPG. Na szczęście rozgłos medialny, przyciągnął uwagę Facebooka i […]