Tak wygląda router TP-Link TL-MR3220 V1, na którym będziemy wgrywali Gargoyle.
Mamy do niego podłączony modem 3G Huawei E173s-2 z Internetem iPlus. Jest to nasze jedyne źródło Internetu w domu.
Pobieramy obraz systemu
Oprogramowanie będziemy wgrywać przez panel WWW. Ale najpierw pobierzmy plik z firmware. Wchodzimy na tą stronę dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/ i szukamy modelu naszego urządzenia.
Należy pamiętać, aby pobrać odpowiedną wersję dla swojego routera. W naszym przypadku jest to V1.
W moim przypadku dostępne są 4 pliki różniące się nazwą:
- gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-en-squashfs-factory.bin
- gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-en-squashfs-sysupgrade.bin
- gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-squashfs-factory.bin
- gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-squashfs-sysupgrade.bin
Dostępne są pliki z dopiskiem en, jest to oprogramowanie po angielsku. Więc pobierzemy plik bez tego dopisku. Jeśli wgrywamy OpenWrt na oryginalne oprogramowanie TP-Link, to należy wybrać plik z „factory” w nazwie. A jeśli ma się już wgrane OpenWrt i chce dokonać aktualizacji oprogramowania, należy wybrać plik z „sysupgrade” w nazwie.
Przygotowanie urządzenia
Podłączamy zasilanie do routera. Jeden koniec kabla sieciowego wtykamy do jednego z czterech żółtych portów Ethernet – drugi koniec wkładamy do karty sieciowej w komputerze.
Przystępujemy do instalacji
Oprogramowania nie wgrywamy przez połączenie bezprzewodowe, ponieważ możemy uszkodzić router. Gdy router jest już podłączony, w przeglądarce w polu adresu wpisujemy adres: www.tplinklogin.net
lub 192.168.1.1
. Adres, jaki mamy wpisać, aby dostać się do panelu administracyjnego, znajdziemy pod spodem routera.
Po jego wpisaniu, powinno nam się ukazać okienko, gdziem musimy wpisać login i hasło. Standardowo jest to: admin / admin.
Po zalogowaniu się widzimy standardowy panel administracyjny TP-Link. Z menu po lewej stronie wybieramy System Tools, a następnie Firmware Upgrade.
Pojawi nam się strona, na której będziemy mogli wgrać oprogramowanie. Wybieramy wcześniej pobrany plik i klikamy Upgrade.
Pojawi się zapytanie, czy na pewno chcemy wgrać oprogramowanie.
Teraz następuje aktualizacja.
Aktualizacja zakończona, teraz czekamy do ponownego uruchomienia
Jeśli zobaczymy taki komunikat, należy odświeżyć stronę przeglądarki.
Musimy wpisać hasło. Standardowo jest to „password”.
Teraz ustalamy swoje własne hasło dostępu do panelu administracyjnego naszego routera. Po tej operacji mamy już router z wgranym OpenWrt i interfejsem graficznym Gargoyle. Konfiguracja routera wygląda podobnie jak na standardowym oprogramowaniu producenta.
No dobra, ale czemu autor poleca tak starą wersję openwrt(dwie wersje do tyłu)?
Nie wiem, ale domyślam się, że dlatego, że działa, umożliwia korzystanie z funkcji routera i nie zawala CPU na tyle, na ile mogłaby. Czego o nowszych czasami powiedzieć nie można.
I zawiera błędy które wykryto po wydaniu tej wersji.
Zawiera, ale nie zawiera np. błędu uniemożliwiającego całkowicie uruchomienie Wi-fi (D-Linki tak mają), albo zezwalającego na administrację tylko przez port szeregowy, bo to dla bezpieczeństwa (starsze routery, które mają nieszczęście mieć tzw. Adama i pseudo-FTP). Bo gdyby wrzucać cały czas najnowszy soft, trzeba by było wymieniać router co pół roku.
To jest open source, tu się wybiera tak, żeby błędy nie przeszkadzały w pracy, tu nie ma softu bez błędów.
Interfejs graficzny Gargoyle naprawdę wygląda tak ładnie czy to jakaś przeróbka?
Ładny interfejs to ma, ale Advanced Tomato: https://advancedtomato.com :-)
Ja mam router TP-Link TL-WR1043ND z oprogramowaniem OpenWRT LuCI 15.05 i modemem Huawei E3372s-153 Hilink
Witam, Która wersja routera? Mam WR1043ND w pierwszej wersji, podobno po wgraniu OpenWRT strasznie zwalnia funkcja dysku sieciowego. Czy to prawda? Czytałem gdzieś również, że SMB z OpenWRT jest niezgodne z Windowsami starszymi od XPka, mam niestety na miejscu programatory ze starymi kompami. Jak wrażenia ogólnie z tego oprogramowania?
TP-Link TL-WR1043ND v1.8
Ja ustawiłem port usb jako WAN ponieważ mam podłączony do niego modem huawei. Wcześniej korzystałem z Gargoyle na tym routerze, ale miałem z nim problemy ponieważ router się zawieszał kilka razy dziennie. Szukałem innego oprogramowania aż trafiłem na OpenWRT LuCI 15.05. Tutaj wszystko działa sprawnie i router przestał się zawieszać. Jeśli szukasz oprogramowania do tego router to polecam pobrać je z tej strony: http://eko.one.pl/?p=openwrt-luci
W swoim TP-Linku wgrałem DD-WRT i żałuje, że go później sprzedałem, bo to świetne oprogramowanie do routera.