Tak wygląda router TP-Link TL-MR3220 V1, na którym będziemy wgrywali Gargoyle.

TP-Link TL-MR3220 V1

Mamy do niego podłączony modem 3G Huawei E173s-2 z Internetem iPlus. Jest to nasze jedyne źródło Internetu w domu.

Pobieramy obraz systemu

Oprogramowanie będziemy wgrywać przez panel WWW. Ale najpierw pobierzmy plik z firmware. Wchodzimy na tą stronę dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/ i szukamy modelu naszego urządzenia.

Należy pamiętać, aby pobrać odpowiedną wersję dla swojego routera. W naszym przypadku jest to V1.

W moim przypadku dostępne są 4 pliki różniące się nazwą:

 • gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-en-squashfs-factory.bin
 • gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-en-squashfs-sysupgrade.bin
 • gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-squashfs-factory.bin
 • gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3220-v1-squashfs-sysupgrade.bin

Dostępne są pliki z dopiskiem en, jest to oprogramowanie po angielsku. Więc pobierzemy plik bez tego dopisku. Jeśli wgrywamy OpenWrt na oryginalne oprogramowanie TP-Link, to należy wybrać plik z „factory” w nazwie. A jeśli ma się już wgrane OpenWrt i chce dokonać aktualizacji oprogramowania, należy wybrać plik z „sysupgrade” w nazwie.

Przygotowanie urządzenia

TP-Link TL-MR3220 V1

Podłączamy zasilanie do routera. Jeden koniec kabla sieciowego wtykamy do jednego z czterech żółtych portów Ethernet – drugi koniec wkładamy do karty sieciowej w komputerze.

Przystępujemy do instalacji

Oprogramowania nie wgrywamy przez połączenie bezprzewodowe, ponieważ możemy uszkodzić router. Gdy router jest już podłączony, w przeglądarce w polu adresu wpisujemy adres: www.tplinklogin.net lub 192.168.1.1. Adres, jaki mamy wpisać, aby dostać się do panelu administracyjnego, znajdziemy pod spodem routera.

TP-Link TL-MR3220 V1

Po jego wpisaniu, powinno nam się ukazać okienko, gdziem musimy wpisać login i hasło. Standardowo jest to: admin / admin.

TP-Link TL-MR3220 V1

Po zalogowaniu się widzimy standardowy panel administracyjny TP-Link. Z menu po lewej stronie wybieramy System Tools, a następnie Firmware Upgrade.

TP-Link TL-MR3220 V1

Pojawi nam się strona, na której będziemy mogli wgrać oprogramowanie. Wybieramy wcześniej pobrany plik i klikamy Upgrade.

TP-Link TL-MR3220 V1

Pojawi się zapytanie, czy na pewno chcemy wgrać oprogramowanie.

TP-Link TL-MR3220 V1

Teraz następuje aktualizacja.

TP-Link TL-MR3220 V1

Aktualizacja zakończona, teraz czekamy do ponownego uruchomienia

TP-Link TL-MR3220 V1

Jeśli zobaczymy taki komunikat, należy odświeżyć stronę przeglądarki.

TP-Link TL-MR3220 V1

Musimy wpisać hasło. Standardowo jest to „password”.

TP-Link TL-MR3220 V1, Gargoyle, OpenWrt

Teraz ustalamy swoje własne hasło dostępu do panelu administracyjnego naszego routera. Po tej operacji mamy już router z wgranym OpenWrt i interfejsem graficznym Gargoyle. Konfiguracja routera wygląda podobnie jak na standardowym oprogramowaniu producenta.

TP-Link TL-MR3220 V1, Gargoyle, OpenWrt

10 Komentarze

  • Nie wiem, ale domyślam się, że dlatego, że działa, umożliwia korzystanie z funkcji routera i nie zawala CPU na tyle, na ile mogłaby. Czego o nowszych czasami powiedzieć nie można.

  • Zawiera, ale nie zawiera np. błędu uniemożliwiającego całkowicie uruchomienie Wi-fi (D-Linki tak mają), albo zezwalającego na administrację tylko przez port szeregowy, bo to dla bezpieczeństwa (starsze routery, które mają nieszczęście mieć tzw. Adama i pseudo-FTP). Bo gdyby wrzucać cały czas najnowszy soft, trzeba by było wymieniać router co pół roku.

   To jest open source, tu się wybiera tak, żeby błędy nie przeszkadzały w pracy, tu nie ma softu bez błędów.

  • Witam, Która wersja routera? Mam WR1043ND w pierwszej wersji, podobno po wgraniu OpenWRT strasznie zwalnia funkcja dysku sieciowego. Czy to prawda? Czytałem gdzieś również, że SMB z OpenWRT jest niezgodne z Windowsami starszymi od XPka, mam niestety na miejscu programatory ze starymi kompami. Jak wrażenia ogólnie z tego oprogramowania?

  • TP-Link TL-WR1043ND v1.8
   Ja ustawiłem port usb jako WAN ponieważ mam podłączony do niego modem huawei. Wcześniej korzystałem z Gargoyle na tym routerze, ale miałem z nim problemy ponieważ router się zawieszał kilka razy dziennie. Szukałem innego oprogramowania aż trafiłem na OpenWRT LuCI 15.05. Tutaj wszystko działa sprawnie i router przestał się zawieszać. Jeśli szukasz oprogramowania do tego router to polecam pobrać je z tej strony: http://eko.one.pl/?p=openwrt-luci

Odpowiedz