Świat

Po trzech latach od rozpoczęcia próby migracji Wiednia na otwarte rozwiązania, władze lokalne postanowiły pozbyć się wszystkiego, co do tej pory udało się zbudować i za cenę 8 milionów euro, migrować na system Windows Vista.

W środę, władze Wiednia postanowiły przeznaczyć 8 milionów euro na migrację z Windows 2000 do Windows Vista i Office 2007. Migracja obejmie również 720 przedszkoli, które wcześniej działały w oparciu o system Wienux, dystrybucję opartą na Debianie a rozwijaną wewnętrznie przez dział informatyczny miasta.

Kluczowym elementem, który przesądził o powrocie do rozwiązań Microsoftu, był program do nauki języków “Schlaumäuse” stosowany w przedszkolach, który do działania wymaga Internet Explorera. Konieczność instalacji Windowsa spowodowana była problemami z działaniem programu językowego pod Wine. Ze względu na wymóg uruchamiania dodatkowych pluginów do IE, Wine się wieszał. “Schlaumäuse” ma na celu poprawę znajomości języka dzieciom, które pochodzą z rodzin imigranckich. Według Austriackiej Izby Handlowej, sponsorem programu jest Microsoft.

Producent oprogramowania “Schlaumäuse” planuje wersję działającą pod Firefoksem na 2009 rok. Według Marie Ringler, przedstawiciela Partii Zielonych, by przyspieszyć prace nad wersją Firefoksową, miasto mogłoby dofinansować producenta, co wyniosłoby tylko ułamek kosztów migracji. Jednakże Wiedeń nie chce migrować na otwarte rozwiązania, gdyż poza problemami z oprogramowaniem, pojawiały się też podobno błędy detekcji sprzętu pod Linuksem.

Planowana migracja na system Windows Vista ma się zakończyć w przyszłym roku. Za nią głosowały trzy partie: Partia Socjalistyczna, Austriacka Partia Ludowa i Partia Wolności, natomiast przeciwko była Partia Zielonych.

Departament odpowiedzialny za przedszkola poinformował, że w szkołach nadal będzie wykorzystywany system Wienux dzięki możliwościom dual-boot, a szef departamentu Christine Spiess, poinformowała, że generalnie posiadają pozytywne doświadczenia z kontaktów z Linuksem.

Pomimo nieprzychylnych opinii dotyczących Wienuksa, miasto będzie kontynuowało jego rozwój.

Źródło: osnews.pl.

5 Komentarze

  1. Przynajmniej jest koronny argument odcinający rzekome związki i inspiracje Linuksa komunizmem. Bo jak się okazuje, komuniści głosowali za Viśtą (nie WiOO).

  2. "Buahhhaahaa

    To się nazywa demokracja – co za porąbany ustrój :D"

    wolność to możliwość wyboru, a nie wybór jedynego słusznego rozwiązania – jakie by ono nie było, wybrali ich sprawa, Ty wybrałeś dajmy na to AmigeOS i Twoja sprawa,, Twój wybór – coś mi mówi, że gdyby ktoś Cię nazwał porąbanym, bo nie wybrałeś tegho co on – stwierdził byś, że to jakiś … – dwójmyśl??

    pozdrawiam

  3. cytacik z RP: ,,dokładna znajomość i ciągle używanie tylko jednego systemu operacyjnego – Windows – może spowodować u użytkowników komputerów blokade innowacyjna''

Odpowiedz