Wielodotyk w Linuksie na przykładzie Fedory

Wielodotyk w Linuksie na przykładzie Fedory

przez -
2 844
Fedora

Ostatnimi laty, w komputerach przenośnych oraz jednoczęściowych typu All in One pojawiła się moda na ekrany dotykowe. Jednymi z pierwszych, którzy wprowadzili to do swojego systemu była firma Microsoft. W najnowszej odsłonie systemu operacyjnego Windows 7 możemy bez problemu cieszyć się ową opcją.

Ale co z systemami operacyjnymi spod znaku Linuksa? Otóż tutaj nikt nie spoczął na laurach i od razu wzięli się do pracy. Założono projekt o nazwie MPX – The Multi-Pointer X.

Pierwsze efekty mogliśmy ujrzeć jakiś czas temu, jednakże nie było to jeszcze to, czego wszyscy oczekiwali. Aż do teraz. The Interactive Computing Lan postanowił pokazać wszystkim postęp prac nad multidotykiem,  w systemie Fedora 12, z wykorzystaniem najnowszego jądra 2.6.31, X Serwera 1.7 i X.Org 7.5.

W filmie tym pokazano kilka rodzajów urządzeń dotykowych: Broadcom 5974, Stantum, NTrig, 3M, i powierzchni DiamondTouch.  Głównym systemem jest Fedora 12, ale autorzy użyli specjalnie zmodyfikowane sterownika xf86-input-evdev i klienta zarządzającego wielodotykiem(multitouchd), dostępnego na stronie the computing lab’s
.

2 Komentarze

Odpowiedz