Windows 10 IoT Core gotowy dla Raspberry Pi 3 Model B

Windows 10 IoT Core gotowy dla Raspberry Pi 3 Model B

przez -
8 2348
Microsoft

Dwa dni temu mieliśmy premierę minikomputera Raspberry Pi 3 Model B, a w kilkanaście godzin później firma Microsoft udostępniła oficjalne obrazy systemu Windows 10 IoT Core. Jest to dobra wiadomość dla wielu użytkowników, ponieważ nowa Malina posiada już całkiem wydajny 4 rdzeniowy 64 bitowy procesor ARM Cortex-A53, 1 GB pamięci RAM, wbudowane WiFi i Bluetooth. Na stronie są już oficjalne instrukcje, jak przejść proces instalacyjny.

8 Komentarze

  • Pytanie jest jeszcze inne. Komu się będzie opłacać inwestować w IoT od Microsoftu. Chodzi mi tutaj o firmy typu Samsungi, Sony, Huawei, LG itd. Będą się może prosić MS o licencje, dokumentacje i „autoryzację” czy po prostu wezmą sobie jakieś rozwiązanie open-source- za darmo i jeszcze praktycznie samo rozwijane. Odpowiedź chyba jest oczywista. Tak jak MS przegrało na smartfonach, tak samo przegra walkę o IoT. A mało tego już sam news sugeruje(tu mogę się mylić), że powstał w końcu Rassbery, który pociągnie zbloatowaną dziesiątkę. No śmiech na sali.

 1. Dlaczego ten RPi ma taki procesor a tylko 1 gb ram ? ;d
  Jak ma taki procesor to i 2 gb się przydały. Poszło by to w stronę minipc

  • Co nie zmienia faktu że wkładając 64bit-owa architekturę przydało by się dać 2GB RAM-u. Po drugie RASP nie używa się tylko do edukacji :d

  • Włożyli do niego taki procesor bo jest wydajniejszy o 50% od poprzednika. Będzie używany w 32 bitach. Po co komu tak długie wskaźniki poniżej 4 GB RAM? Zwiększenie wydajności w 64-bitach jest zbyt znikome, żeby pokrywało straty.

   Twórcy kierują się jego aspektami edukacyjnymi. To społeczność korzysta z tej płytki do innych celów ze względu na cenę.

Odpowiedz