WinUSB – bootowalny pendrive z Windows

WinUSB – bootowalny pendrive z Windows

przez -
11 2382
WinUSB

WinUSB to narzędzie za pomocą którego stworzymy instalacyjny pendrive z systemem Windows. Aplikacja jest o tyle ciekawa, że działa pod Linuksem i wspiera Windows Vista i Windows 7. Posiada ona graficzny interfejs użytkownika, oraz konsolowe komendy. Za pomocą dwóch kliknięć jesteśmy w stanie zrobić gotowy to użycia dongle z systemem.

Instalacja

Zainstalowanie WinUSB polega na dodaniu repozytorium: ppa:colingille/freshlight, zaktualizowanie systemu i użycie Centrum Oprogramowania Ubuntu. Następnie w Systemowym Menu znajdziemy nazwę WinUSB i klikamy.

Korzystanie

Po uruchomieniu pojawi nam się graficzne okienko, w którym będziemy mogli wybrać obraz ISO na dysku twardym lub płytę CD/DVD z napędu optycznego. Drugim krokiem będzie zaznaczenie pamięci przenośnej, na której chcemy zainstalować Windows. Jeżeli nie ma jej na liście, wystarczy Odświeżyć i powinna się po chwili pojawić. Wszystko kończymy przyciskiem Install i odczekujemy kilka-kilkanaście minut, w zależności od szybkości zapisu naszej pamięci.

WinUSB WinUSB

Aby zrobić te same czynności pod konsolą, wystarczy wydać poniższe polecenie:

sudo winusb --format <ścieżka ISO&gt <urządzenie&gt

11 Komentarze

 1. Czy ten program można znaleźć tylko w repo dla Ubuntu? Szukałem w openSUSE Biuld Service (używam openSUSE 12.1) i w Googlu, ale za Chiny Ludowe znaleźć nie mogę… Projekt ma jakąś stronę domową? Akurat przydałby mi się en programik, bo współlokatorowi napęd w laptopie padł i nie ma jak zainstalować swojego Windowsa :P

 2. Pamiętam, że microsoft wydał podobną aplikację dla win7 i złamał licencję gpl w niej, było o tym głośno jakiś czas temu.

  Program z arta przydatny, mimo, że to dzieło szatana, czasem trzeba przeinstalować windowsa.

 3. Szkoda, że nie bootowalny windows z pendrive…

  Aż tak windowsa nie potrzebuję, żeby go instalować… – czy to z pendriva czy z płytki ;)

  • Co za problem zrobic samemu? Kopiujesz drzewo windowsa na pendrive i updatujesz boot loader programikiem "ms-sys" – zawiera wszystkie microsoftowe boot loadery. W ten sposob w pracy przenioslem windowsa zainstalowanego na partycji na "dysk" lvm i uruchamiam teraz przez kvm tworzylem w ten sposob rowniez bootowalne pedrivy "instalki" win7. Zrobic bootowalny pendrive jest latwiej niz bootowalny dysk lvm – chociaz robi sie to identycznie – opisany powyzej sposob zadzialal na debianowym kvm na archowym juz nie (nie wykrywalo bootloadera)

  • Ładnie to tak łamać licencje microsoftu? :)

   A to co oferuje przedstawiony w newsie program też możesz zrobić samemu. Co nie znaczy, że ten programik jest zbędny.

Odpowiedz