Włoski parlament będzie używał Linuksa

Włoski parlament będzie używał Linuksa

przez -
0 431
Świat

Włoski parlament zdecydował o dokonaniu migracji swoich komputerów z systemu operacyjnego Windows na open-source’owy Linux. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpili deputowani Odnowy Komunistycznej. Migracja systemów komputerowych będzie największą tego typu operacją przeprowadzoną do tej pory w instytucji rządowej w Europie. Rozpocznie się ona już we wrześniu obejmując około 3500 komputerów, wśród nich 630 należących do włoskich parlamentarzystów. Migracja nie obejmie na razie komputerów przenośnych.

System Windows pracujący na komputerach włoskiego parlamentu zostanie zastąpiony przez wersję Linuksa o nazwie “SUSE” produkowaną przez firmę Novell. Według komunistycznego posła Pietro Folena, zamiana będzie oznaczała nawet 90-procentowe oszczędności w wydatkach na komputery osobiste. Oszczędności są ważne, ale podstawowym powodem tej dedycji jest chęć uzyskania wolności i niezależności. Niezależności od jednej technologii, jednego właściciela oprogramowania i dostawcy usług informatycznych, wolności do tworzenia własnych programów komputerowych oraz wolności od wirusów – mówił Folena.

Do tej pory na podobną migrację do systemu Linux zdecydował się przeprowadzić parlament Francji. Operacja ta dotyczy ponad tysiąca komputerów, a wykorzystaną dystrybucją jest Ubuntu Linux.