Ruszył projekt Wolne Lektury, czyli cyfrowa biblioteka lektur należących do domeny publicznej. Portal udostępnia je w różnych formatach (PDF, TXT, ODT), z licznymi przypisami i komentarzami opracowywanymi przez specjalistów.
Dodatkową atrakcją jest system powiązań między tekstami, który pozwala np. łączyć je na podstawie wspólnych motywów literackich, a wkrótce ma się pojawić także możliwość tworzenia własnych zestawów lektur.
“Wolne Lektury” to portal społecznościowy. To znaczy, że tworzy go specjalnie w tym celu zawiązana społeczność nauczycieli i naukowców, którzy wspólnie opracowują komentarze do lektur, proponują, jakie lektury dodatkowe warto w nim umieścić, i tworzą mapy, dzięki którym łatwiej jest się poruszać między książkami i między motywami literackimi.
Kolejną ważną funkcją naszej biblioteki internetowej jest to, że ma za zadanie aktywizować uczniów i nauczycieli. Tym samym pozostaje w zgodzie z filozofią ruchu wolnej kultury – to znaczy, że nie tylko zapewnia swobodny dostęp do prezentowanych na portalu treści, ale też umożliwia społeczności nauczycielskiej i naukowej, a także uczniom, twórcze działania w oparciu o te treści. Tym właśnie „Wolne Lektury” różnią się od licznych stron z opracowaniami lektur szkolnych – dostarczają narzędzi do pracy z tekstem, a nie gotowych ściąg.
Więcej o projekcie na stronie http://wolnelektury.pl/.