WordPress 4.4 z REST API, responsywnymi obrazkami oraz nowym motywem

WordPress 4.4 z REST API, responsywnymi obrazkami oraz nowym motywem

przez -
0 1293
Importowanie wpisów z innej bazy MySQL do Wordpressa

Ogłoszono wydanie WordPress 4.4, wolnego i otwartego systemu CMS do tworzenia stron internetowych oraz blogów. Nazwa kodowa nowego wydania brzmi Clifford i została nadana na cześć Clifforda Browna – amerykańskiego trębacza jazzowego, związanego z nurtami bebopu i hard bopu. Dodano nowy motyw o nazwie Twenty Sixteen, który został dopasowany do blogów i kładzie duży nacisk na prezentację zdjęć. Od początku tworzony był z myślą o mobilnych urządzeniach oraz poprawioną dostępnością dla osób niepełnosprawnych.

https://videopress.com/v/J44FHXvg

Pojawiły się responsywne obrazki, która to nowość powinna ułatwić życie wielu redaktorom. Otóż do każdego nowo wstawionego obrazka, dodawany jest automatycznie atrybut srcset, w którym znajdują się wszystkie dostępne rozmiary. Nowość powinna przyspieszyć ładowanie się strony, ponieważ przeglądarka pobierze tylko taki rozmiar, jaki obecnie potrzebuje. Wprowadzono także nowy standard rozmiaru miniatur – medium_large o szerokości 768 pikseli, który nie jest widoczny w interfejsie i nie da się go zmienić w ustawieniach WordPressa, a który ma pomóc w lepszym wykorzystaniu funkcji responsywnych obrazków.

Deweloperzy dodali także możliwość osadzania wpisu z innego serwisu, który działa na WordPressie. Aby osadzić inną treść, wystarczy skopiować adres URL w swoim wpisie.

Do głównego kodu WordPressa zaimplementowano infrastrukturę dla REST API. Oznacza to, że twórcy wtyczek mogą tworzyć własne API. A podczas instalacji nie jest wymagane od użytkowników posiadanie jakichkolwiek dodatkowych rozszerzeń. Warto tutaj zaznaczyć, że sam WordPress nie udostępnia jeszcze swojego API, ale prace nad nim cały czas trwają i są implementowane w postaci wtyczki.

Na koniec wspomnimy jeszcze o zmianach w standardowym formularzu dodawania komentarza. Otóż pole do wpisywania tekstu zostało przeniesione na samą górę, nad polami dla imienia i adresu email. Natomiast w samym kodzie wprowadzono sporo optymalizacji wydajnościowych, aby komentarze ładowały się o wiele szybciej, przy dużej ilości. Rozbudowano także klasę WP_Comment_Query, ułatwiającą tworzenie bardziej skomplikowanych zapytań.