World Wide Web to ogólnoświatowy system informacyjny, oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. 25 lat temu, 12 marca 1989 roku brytyjski inżynier i naukowiec sir Tim Berners-Lee, obecnie dyrektor World Wide Web Consortium (W3C), udostępnił propozycję, jak udoskonalić przepływ informacji. Stało się to zalążkiem obecnej, znanej nam sieci internetowej. CERN, które było w tamtym okresie pracodawcą Tima Berners-Lee zgodziło się na wsparcie finansowe projektu.
Po jakimś czasie dołączył do niego belgijski naukowiec Robert Cailliau i 12 listopada 1990 opublikowali oficjalny projekt budowy systemu hipertekstowego zwanego World Wide Web, obsługiwanego przy pomocy przeglądarki internetowej, używającego architektury klient-serwer.
Za pierwszy na świecie serwer internetowy posłużył komputer NeXT, na którym Berners-Lee stworzył pierwszą przeglądarkę o nazwie WorldWideWeb (zmienionej później na Nexus), pierwszy serwer WWW oraz pierwsze strony WWW, opisujące nowo powstały projekt.
Tutaj warto wspomnieć o dwóch punktach zwrotnych w historii z roku 1993, które przyczyniły się do rozpowszechnienia internetu. Pierwszym z nich była deklaracja ośrodka CERN, że cała technologia WWW będzie dostępna dla każdego na zawsze, bez żadnych opłat licencyjnych. Drugim było wprowadzenie przeglądarki Mosaic, działającej w trybie graficznym. Przeglądarka ta została opracowana przez zespół Narodowego Centrum Zastosowań Superkomputerów (National Center for Supercomputing Applications) na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign (NCSA-UIUC), który kierowany był wówczas przez Marca Andreessena.
Z okazji rocznicy uruchomiono specjalną stronę: www.webat25.org, na której można przekazać swoje życzenia oraz znaleźć sporo informacji.
Krzysztof Zubik liked this on Facebook.