X.Org Server 1.14 Keemun Mao Feng

X.Org Server 1.14 Keemun Mao Feng

przez -
58 1479
X.Org

Keith Packard ogłosił wydanie X.Org Server 1.14 Keemun Mao Feng. Najważniejszą zmianą są ograniczenia dla wskaźnika oraz blokady ekranu, które nie pozwalają na wychodzenie poza daną rozdzielczość ekranu. Prócz tego pojawiło się podłączanie kart graficznych na włączonym sprzęcie, przyspieszono renderowanie przy pomocy oprogramowania, dzięki API Pixmana, wyeliminowano dużo ostrzeżeń systemowych i wiele więcej.

Zabrakło natomiast XWaylanda, DRM Render Nodes, czy DRI3/DRI-Next. Sterowniki graficzne nVidia Linux Display Driver już posiadają wsparcie, natomiast na AMD Catalyst musimy zaczekać (ale kogo to dziwi :P).

58 Komentarze

 1. heheeehe to i tak przecież nie ma znaczenia skoro Waylanda już widać na horyzoncie. X.Org można mówić już po wolii dowidzenia. Mira i tak się prawdopodobnie nie doczekamy, bo to fanabarie Cannonical. wogole beka teraz taka na necie jest z usuerów srubuntu i tego Mira, że hej. Całe środowisko Linuxowe z was się śmieje Panowie. nie ma to jak zrobić coś fajnego a potem strzelać sobie w stopę.

  • Wayland raczej nie zastąpi X-ów. Powód? Wsparcie dla kart graficznych (mówię tu i o sterownikach otwartych i własnościowych) leży i kwiczy i raczej nic to nie zmieni.

  • Gdzieś chyba słyszałem że Wayland będzie działał na sterownikach otwartych, inna sprawa z zamkniętymi.

  • Mój sprzęt nie pozwala na granie w jakieś poważniejsze produkcje, wystarczyło by mi gdyby na Waylandzie dobrze działały sterowniki otwarte z drugiej strony mam nadzieję że zamknięte też powstaną. (O ile Wayland nie upadnie) Trochę nie rozumiem tego że ktoś napisze "Wayland ma wsparcie wielu developerów, szybko się rozwija, blalala…" a w innym newsie piszą że nikt się tym nie zajmuje itp. Jak to wkońcu z nim jest?

  • Sterowniki otwarte z Waylandem działają… ale wydajność tych sterowników jest śmieszna i wielokrotnie niższa niż zamkniętych sterowników (już nie mówię o możliwościach, czy wspieraniu standardu OpenGL… bardziej jest to "coś ala OpenGL").
   Na waylanda najprawdopodobniej nie powstaną zamknięte sterowniki (przyczyną jest GEM), i już prędzej szanse zastąpienia Xów ma Mir.
   Dodatkowo Wayland jest bardzo krytykowany z wielu względów i raczej nie ma większych szans na popularyzacje.

  • Intel do 3d akurat nikt nie kupuje. Dodatkowo Intel olewa Linuksa w sprawie GPU (ma bardzo fajne sterowniki pod Windowsa, a pod linuksa napisali na odwal się GEM, udostępnili otwarte sterowniki i nie martwią się o nic (ot jak sobie sami napiszecie dobre wsparcie dla OpenGL to będziecie mieli)).

   Intel idzie pod Linuksem po najmniejszej lini oporu – pisze mały backend, a resztę piszcie sobie sami, dlatego tam gdzie sami piszą (windows) masz OpenGL 4.0 (odpowiednik Dx11) całkiem nieźle działający i z dosyć dobrą wydajnością, a pod Linuksem gdzie zwalają robotę na innych masz OpenGL 3.1 (odpowiednik Dx10… nawet nie Dx10.1 bo nie ma multisamplingu dostępnego z poziomu shaderów jak w OpenGL 3.2 i Dx10.1) i bardzo słabą wydajność.

  • AFAIK Wayland już działa na sterownikach otwartych (przynajmniej intela i nouveau).

  • "Mira i tak się prawdopodobnie nie doczekamy"

   Uważaj bo sam zaczynasz zachowywać się pociesznie. Wayland może się okazać zupełnie nieudanym projektem. Jak nie dostanie wsparcia twórców sterowników to będzie wielka klapa (czego osobiście mu nie życzę). Prototypy Mira już działają i może się okazać, że to on przejmie pałeczkę po X-ch. Poza tym, może się okazać, że żaden z nowych projektów się nie przyjmie i pozostaną tylko stare dobre X-y.

   "beka teraz taka na necie jest z usuerów srubuntu .."

   A przy okazji wyjaśnij mi co mają do tego użytkownicy Ubuntu? To oni wymyślili Mira? I kto niby się śmieje, Ty i kilku Twoich kolegów na mało popularnym forum Fedory?

  • "tylko stare dobre X-y"
   Popełniłeś tu błąd… bo Xy są faktycznie stare, ale dobre to nigdy nie były ;p

  • "bo Xy są faktycznie stare, ale dobre to nigdy nie były ;p"
   Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Jak się pojawi wreszcie Wayland czy Mir i okaże się lepszy, nie tylko w teorii ale w praktyce to będzie super, ale na razie cieszę się z tego co mam ;)

  • ahahha człowieku poczytaj może o czym Ty gadasz. w Cannonical nie ma ani jednego developera który by ogarniał Xorga, baa który by ogarniał Waylanda!!!!! był wpis na wiki zarzucający co nieco Waylandowi – developerzy waylanda zaprosili na IRC – okazało się, że kodziarze z Ubuntu wogóle nie rozumieją Waylanda i ośmieszyli się na IRC – wszystko jest na pastebin. potem oczywiście zedytowali wiki na coś innego. co to OpenGL – wszystko w swoim czasie.
   @pijaczek – śmiechłem nad tym co napisałeś. z jakich względów krytykowany? ze względu na brak myślenia userów ubuntu? nie wiesz o czym gadasz a drivery zamknięte proste, że będą jak tylko Wayland wejdzie do rzeczywistości. wielu głównych devów z X.Org sami już się na ten temat wypowiadali. i nie weim skąd masz info, że zamkniętych sterów ma nie być bo to stek bzdur?. ostatecznie zawsze zostaje Linus i jego środkowe palce :)

  • Nie tak dawno ktoś z NVidia publicznie się wypowiedział, że firma nie planuje tworzenia sterowników na Waylanda.
   Niestety, nie mam linka, ale może ktoś ma, to podrzuci.

  • "nie planuje" != "nie zrobi". Po prostu czekają, aż to się będzie opłacać. Poza tym to nie było "nie tak dawno", bo już dłuższy czas temu ;). Było chyba na phoronix, ale szukać mi się nie chce.

  • "Nie planuje" w tym wypadku znaczy "nie zamierzam tego robić", bo wymóg GEM zabiera możliwość zarządzania pamięcią, kontrolą contekstu itp. Czyli najważniejsze rzeczy dla wydajności GPU są wyjęte poza sterowniki (i to w tragicznej implementacji Intela). A o takich rzeczach jak Nvidia Bindless Graphics, Nvidia Bindless Textures, optymalizacji wielowątkowego operowania na kontekscie… możesz zapomnieć już zupełnie.
   Nvidia co prawda z moich informacji szuka sposobu jak wspierać Waylanda, a nie wspierać GEM, ale z tym problemem sobie poradzić nie może i prędzej powie tylko Xy, których chce się NV pozbyć, niż wesprze popularyzacje Waylanda z ograniczeniami z którymi można zapomnieć o wydajności GPU pod linuksem.

  • Zabawny jesteś. Urzytkownicy ubuntu nie mają tu nic do gadania. Co najwyżej developerzy. Od 2010 roku Wayland jest krytykowany, a to przez Nvidię, która mówi, że przez wymaganie GEM wspierać Waylanda nie planują, a to AMD, które ignoruje Waylanda i tylko mówi, że nie ma żadnych planów aby wspierać Waylanda, a to przez wielu developerów z różnych środowisk, za kiepskie API. Dopóki GEM jest wymagany w Waylandzie (a teraz jest już to tak zaszyte, że nie da się pozbyć tej zależności) zamknięte sterowniki będą omijać to szerokim łukiem (GEM to fatalny kod Intela do ich otwartych sterowników i wydajność tego rozwiązania jest gorzej niż tragiczna). Nie ma znaczenia czy wyjdzie Wayland w 15 najpopularniejszych dystrybucjach i tak sterowniki zamknięte wspierać tego nie będą i będziesz miał tylko dodatkową warstwę (Wayland uruchamiający serwer Xów w którym odpalane są aplikacje 3D). Mir jest tej głównej wady Waylanda pozbawiony i jest znacznie większa szansa, że zainteresuje NV czy AMD (Mir (tak jak Xy (jedna z nielicznych zalet Xów)) po prostu nie zmusza twórców sterowników porzucenia swoich wypracowanych latami rozwiązań (najważniejszych dla wydajności sterownika GPU), na kod intela, który jest wręcz żałosny).

  • Mir póki co jest pozbawiony czegokolwiek, bo go w gruncie rzeczy nadal nie ma ;).
   Zresztą też będzie wymagał przeróbek w "blobach" i tak samo C musi zapewnić NV, że im się to opłaci. Jakoś nie widzę C (które od 10 lat przynosi starty i żyje z kasy Marka) przekonującego NV, że zrobią dobry biznes :).

  • Kod jest dostępny, pisany jest od czerwca 2012 (zapewne dłużej) i już większość jest napisana. W takiej interpretacji to i Waylanda jeszcze nie ma.

   Nie rozumiesz sytuacji. Nvidia jest bardzo chętna do pisania sterowników do nowych serwerów (bo nie pałają miłością do Xów – mam kontakt z programistami sterowników OpenGL w NV i mogę Cię o tym zapewnić) i zapewne takie sterowniki zobaczymy jeszcze przed wydaniem Ubuntu z Mir. Nvidia jest przeciwna tylko założenią początkowym Waylanda i nie jest on dla nich atrakcyjny.

  • Człowieku weź do ręki słownik ortograficzny i zacznij pisać w języku polskim!

   Nie dość, że wypisujesz co Ci ślina na język przyniesie, to jeszcze robisz z siebie pośmiewisko.
   Jak można być takim analfabetą?

   A wracając do tematu, to tego całego Mira piszą dwie nierozgarnięte osoby.
   Już widzę tych gigantów IT, którzy porzucą swoją kilkuletnią pracę i skuszą się tym potworkiem.
   I chyba nikt sobie nie chce zdać sprawy z tego, że Canonical nie ma ŻĄDNEGO wpływu na Linuksa.
   Całą sytuację można skwitować zabawnie jednym zdaniem:
   To nie palec Marka S, a Linusa podziałał tak na nvidię ;)

  • Mir nie muszą pisać rozgarnięte osoby (nie wiem czy są takie) – ważne żeby nie miał wad projektowych i już będzie dobrze (nawet serwer średnio napisany będzie lepszy od Xów i będzie można myśleć o wspieraniu go w sterownikach).
   Giganci IT właśnie nie porzucą wieloletniej pracy (dlatego nie chcą Waylanda) i wesprą to co daje im możliwości zachowania wpływu na sterowniki i pisania wspólnego kodu dla Windowsa/Maca/Linuksa tak jak im zapewniały to Xy i tak jak zapewni im to Mir (a jak przeszkadzałby im Wayland). Wsparcie dla Mira będzie raczej podpięciem nowego bindinga pod sterowniki (tak jak to robi osobno dla Windowsa, MacOS, Linux, FreeBSD, Solaris (3 ostatnie to Xy, ale podpięcie pod jądro inne)), a nie rozwaleniem wszystkiego i to z koszmarnym skutkiem.

  • To jest twoja interpretacja :). Moja jest taka, że wayland leży w paczkach i ma wsparcie w gtk/qt/sdl.
   A Mir? Cóż, sugeruję poczytać zapis z IRCa o którym wspominał nasz nowy troll.

   A NVidia jest zapewne chętna do pisania tego, co się opłaca. To jest biznes, a nie jakieś pałanie miłością ;). Póki co opłaca się pozostać przy Xach, jakie by nie były. Co będzie dalej, czas pokaże.

  • Programów dla Waylanda nie ma, wersje tych bibliotek są mocno eksperymentalne i dziś dalej Mir czy Wayland to po prostu serwer do odpalania Xów bez praw roota do czasu aż dostaną sterowniki.

   Tak. Tylko Wayland z założenia im się po prostu nie opłaca (chociażby marketingowo bo będzie zaraz "olewają Linuksa – pod Windowsem mam 2x większą wydajność w OpenGL", a do tego doprowadzi wspieranie Waylanda (i od Waylanda AMD i Nvidia będą stronić)).

  • Widzisz, sam wiesz, że bana powinieneś dostać.
   Co do linka to już wyżej pisałem o tym tylko ja mam wiadomości z innego źródła (phoronix.com nie jest dobrym źródłem informacji, bo to taki plotek). Nie będę jeszcze raz pisać o tym więc wkleję to co wyżej napisałem.

   "Nvidia co prawda z moich informacji szuka sposobu jak wspierać Waylanda, a nie wspierać GEM, ale z tym problemem sobie poradzić nie może"

  • "ahahha człowieku poczytaj może o czym Ty gadasz. w Cannonical nie ma ani jednego developera który by ogarniał Xorga, baa który by ogarniał Waylanda!!!!!"

   Może właśnie dlatego wolą napisać Mir od nowa, kto wie. Zawsze mogą kogoś zatrudnić jak ich będzie stać. A o problemach ze sterownikami dla Waylanda piszą nie tylko deweloperzy Ubuntu więc coś w tym jednak jest.

 2. a i Panie co znasz programistów i p***** o poważnej wadzie, która zwie się "GEM". przestań p****** albo pokaż linki jakieś.

  • Ciężko podać linki do prywatnych mailów. Podszkul się w programowaniu, zajmij się silnikami graficznymi, przejedź się po konferencjach, zdobądź kontakty to i większą wiedzę zdobędziesz na temat… za jakieś 10 lat. Obecnie gadasz, żeby gadać nie mając pojęcia o czym.

  • łahhaha stary wiesz o czym ty gadasz? myślisz, że po twoim stylu pisania ktoś jeszcze wierzy, że jesteś kodziarzem? linkow nie musisz podawac do pastebina wkleić nie umiesz? i nie lajkuj sobie swoich postów, bo to jakbyś sobie jaja sam lizał poza tym masz – ode mnie i masz już na równo. haha no i co? a tak btw; zobaczymy za 2 lata stary kto miał rację. póki co odłóż butelkę i daj sobie spokój

  • Śmieszny jesteś. Nie zależy mi na tym co inni ty myślą, a na pastebina wklejać prywatnej korespondencji nie będę i jeśli chcesz tego wymagać to jesteś żałosny.

   Jakbyś nie był takim ignorantem to wiedziałbyś, że nie można nie lajkować własnych postów jeśli jesteś zalogowany przez intensedebate.com – to robi automat i nie masz na to wpływu… jeśli nie podoba Ci się to pretensje zgłaszaj tam..

  • Zapewne ucieszy Cię informacja, że Nvidia już współpracuje z twórcami Mir?
   "For the closed-source desktop drivers: We are in active conversations with GPU vendors to enable Mir on those drivers/GPUs, too. [Updated] More to this, we are working together with NVIDIA towards a more unified driver model sitting on top of EGL. " http://samohtv.wordpress.com/2013/03/04/mir-an-ou

   Przynajmniej jeden nowoczesny serwer ma szanse na popularyzacje.

  • "że Nvidia już współpracuje z twórcami Mir?" łahahahahahaahahah ja p***** to co wyprawiają userzy ubuntu po prostu woła o pomstę do nieba. człowieku jakimi twórcami? jakie "już współpracuje"? ty w ogóle umiesz myśleć? wymyślacie sobie nawzajem ubunciaki te dyrdymały i potem polonistyczny ubunciak wierzy w duperele ktore zmyslil anglistyczny analogiczny debil gdzies w UK. dajcie spokoj sobie i jak już to chcemy jakieś sprawdzone info lub chociażby z "plotkowego" phoronixa. a nie ty mi tu dajesz jakies g**** do wordpressa. może najpierw przeczytaj to, bo ja przeczytałem. omg co tu sie dzieje

  • Nigdy nie byłem użytkownikiem Ubuntu więc nie wiem do kogo to piszesz.

   Thomas Voß do którego bloga link podałem to programista Mir w Canonical. No ale jeśli wolisz plotkowy serwis, zamiast blog deva Mira to proszę Cię bardzo http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&a
   I napisał on, że JUŻ współpracują razem z Nvidią nad zunifikowanym modelem sterowników (Nvidia nie chce powtórki z Waylanda).

   Ale jeśli wolisz, żyć w świecie fantazji, programistów bezpośrednio zajmujących się kodem nazywać "debilami gdzieś w UK", a interesują Cię informacje z plotkowego serwisu w którym większość informacji jest wyssana z palca i się nie sprawdza to nie mamy o czym rozmawiać.

  • człowieku możesz sobie nadinterpretowywać moje wiadomosci i zmieeniac jak chcesz. mam to w dup** i nie bd odpowiadac na połowe wyssanych z palca "co ja wole". jak nie rozumiesz to trudno się mówi. a co "zamiast blog deva Mira to" stary o czym ty gadasz. jaki dev ?? programiści waylanda śmieją się z tego co oni odp*** tak jak większość środowiska. ośmieszyli się już na IRC, ośmieszyli się mówiąc jakie to innowacyjne mechanizmy Mir będzie posiadać a Wayland tego nie ma – po czym na profilu Google Hogsberg wyjaśnił, że wayland już dawno to zawiera. jednym słowem Cannonical idzie naprzeciwko calej społeczności Linuxowej. można było się tego spodziewać. a co do samego deva Mira to proszę nie rozśmieszaj mnie. *.cpp brawo!

  • Programiści Waylanda śmieją się… zastanawiające jest na ile jest to śmiech przez łzy, bo dobrze wiedzą, że szans na wsparcie zamkniętych sterowników oni nie mają, a próba wyłudzenia czegoś od NV i AMD już nie ma prawa wyjść.

   To w tym środowisku jest normalne – twórcyu Xgl, śmiali się z AIGLX, twórcy Compiza śmiali się z projketu Beryl, ale ostatecznie

   Jednak o tym, że twórcy Waylanda są wyśmiewani od kilku lat przez różne środowiska. To, że nie rozumieją rynku, że chcą wymusić cokolwiek nie mając w praktyce nic do powiedzenia i robiąc api jeszcze gorsze niż było w Xach. Twórcy waylanda śmieją się, ale sami są obiektem kpin.

   Bardzo możliwe, że pokazali ingorancję w nieznajomości cudzego projektu, co nie ma żadnego wpływu jaki kod będzie.

   Cannonical nie idzie naprzeciwko całej społeczności, bo po pierwsze w społeczności Linuksowej ogólnopojętej mało kto interesuje się czy to Waylandem czy Mirem. Waylanda planowało wprowadzić tylko 2 firmy – Redhat i Cannonical, i tylko przeciwko Redhatowi w praktyce występują robiąc mu konkurencyjne rozwiązanie.

  • stary wszystko w porządku, ale dwie rzeczy;
   1. po co te twierdzenia, że sterów zamkniętych nie będzie, że wayland wymusza itd… ? zwłaszcza to o tych driverach skoro nawet nie jesteś wstanie zarzucić żadnym linkiem
   2. JAKIE DWIE FIRMY??!! chyba nie trzeba nie wiadomo jakiego myślenia, żeby kurwa wyimplikować, że gdyby to się przyjęło całą Linuxowa brać PRZESZŁABY NA WAYLANDA. zresztą samo canonoical mowilo kiedyś o tym. przykładowo userzy Arch Linuxa już mają w większości waylanda pakiet w systemie, bo mesa jest kompilowana z jego wsparciem. I TO, że piszesz iż występują tylko przeciwko Redhatowi świadczy tylko o twoim IQ i obeznaniu w temacie. Stary nie występują tylko przeciwko Redhatowi. pomyśl trochę więcej, już widzisz? ?? ? ? już? ? ??

  • 1. Żebyś to zrozumiał musiałbyś mieć większą wiedzę na temat. Mając minimalną wiedzę na temat sterowników pod Linuskem rozmowa z tobą nie byłaby rozmową ze ścianą. Mogę Ci podać linki gdzie masz wytłumaczone dlaczego nie chcą wspierać Waylanda jak http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&a
   Ale jest to tak ogólnikowo

   2. Gdyby Wayland mógł być wspierany przez zamknięte sterowniki zapewne on by wygrał, ale tak nie jest i zapewne środowisko wybierze to co działa, a przez jakiś czas będzie to Mir (Mir zapewne długo nie przetrwa, bo Cannonical woli samo rozwijać niż wspólnie) i zapewne dopiero kolejny serwer pozbawiony wad Waylanda, Mira wejdzie jako standard.

   Co do archa to jak najbardziej i waylanda mam u siebie zainstalowanego tylko nie do końca chyba rozumiesz jak rozwija się arch. On rozwija się tak, że masz dostęp do wszystkich możliwych rozwiązań aż nie wyklaruje się wyraźny lider i wtedy porzucają inne. Arch to dystrybucja która zapewna jako jedna z pierwszych zaadoptuje Mira (możliwe, że przed Ubuntu).

   Nad rozwojem Mir i Wayland czuwają praktycznie tylko 2 firmy – Cannonical i Redhat, a reszta się przygląda co z tego wyniknie. RedHat ma większe wpływy przez co zazwyczaj przepycha swoje projekty, ale w wypadku wad Waylanda będzie mu niesłychanie ciężko.

  • Są gdzieś wogóle źródła tego Mira? hahah dajcie mi linka do źródeł tego Mira, bo nawet tego nie ma chyba jeszcze. to tak jak k*** Korwin pi*** że jakby doszedł do władzy to w ciągu x lat polak stanąłby na Marsie. tak samo tutaj społeczność ubuntu gada sobie o serwerze wyświetlania Mir, którego nie umieją napisać i nie powstanie. hahaha dawno takiej beki na IRC z was nie było. może jakieś nowe memy z tym Mirem zaczniemy tworzyć. no, ale nic – przyrównywanie się do radzieckiej myśli technologicznej już od początku nie wróżyło niczego haha

  • Wcale się nie dziwie temu czarnemu PR, bo jeśli Mir dostanie wsparcie AMD i Nvidii (a ma spore szanse) cała praca nad Waylandem idzie do kosza, a do tego Redhat nie chce dopuścić (chcą zmusić do GEM).

 3. My tu gadu gadu, a na Phoronix jest tekst, że NVIDIA szykuje sterowniki ego dla Linuksa, których głównym odbiorcą ma być Mir :-)

  • Dokładniej to współpracują z Cannonical nad zunifikowanym modelem sterowników opartym na sterownikach EGL, aby można było łatwo pisać sterowniki do Mir. Ogólnie zapewne chodzi o to, aby Mir nie miał jakiś wybujałych fantazji na temat wymagań i twórca sterowników pisał sterowniki dla otwartych standardów jak OpenGL, OpenGL ES, EGL, OpenCL i serwer wyświetlania nie ingerował w to jak… ogólnie najchętniej zobaczyłbym w Linuksie ekosystem Khronos czyli OpenGL[ES] do 3D, EGL jako zastępnik GLX, zamiast VAAPI (intel), VDPAU (Nvidia), XvBA (AMD) jedno API (jak pod Windowsem, Androidem czy MacOS) czyli OpenMAX, OpenVG do akceleracji grafiki wektorowej…
   W przyszłości OpenVX i StreamInput i Linux przodowałby ze wsparciem dla otwartych standardów.

   Dziś jest Mesa czyli coś co nawet nie powinno się nazywać implementacją OpenGL, a poza tym tylko zamknięte sterowniki OpenGL i OpenCL ratują sytuację, ale o implementacji innych otwartych branżowych standardów w Linuksie ciężko (już w Androidzie jest lepiej z OpenGLES, OpenSL, OpenMAX – do tego na flagowych produktach czyli Nexus 4 i Nexus 10 pojawiły się implementacjie OpenCL, a i w NDK w przyszłości prawdopodobnie pojawią się OpenVX (następca używanego dziś OpenCV i w androidzie dodawanego do SDK od Nvidii czy Qualcomma) i StreamInput)

  • no pijaczek teraz mogę przyznać Ci racje. tylko mnie to zasmuciło, że tak beznadziejnie to wygląda. jak to mówią jak nie urok to sraczka. czas pokaże

  • W pełni się zgadzam, ale wydaje mi się że OpenCV przeżywa kryzys. Nawet w środowisku Linuksa był olewany, a w Androidzie wcale nie zaistniał. Trochę to dziwne. Dlatego ciężko mi uwierzyć w jakieś VX.

  • Tak pod Linuksem to API Intela było zupełnie olewane… dopiero teraz jak przekazane prace do Khronos zostały tu może się zmienić. W Androidzie problem jest, że Google nie dodało go do standardowego API i tak mamy "OpenCV for Tegra" od Nvidii szybkie, ale tylko na Tegrach, mamy otwarte implementacje które są wolne… OpenCV ma szansę na popularyzacje pod Androidem jeśli będzie to standard Khronos (innych Google nie wprowadza – albo własne, albo Khronos) i będzie akcelerowany sprzętowo (czytaj kiedy będzie to OpenVX – czyli OpenCV po przeniesieniu do Khronos Group i implementacji z wykorzystaniem OpenCL/OpenGL…). Chęć korzystania z OpenVX wyrażają ARM, Freescale, Intel, NVIDIA, Qualcomm, STMicroelectronics i TI, więc możliwe, że i Google się do tego przychyli… w końcu Google sponsoruje rozwój OpenCV, a za niedługo kamery głębokości mogą być w modzie w urządzeniach z Androidem, więc to najlepszy sposób na dostarczenie API do rozwiązań ala Kinekt (OpenVX+StreamInput).

Odpowiedz