Xen 4.6 z nowościami od firmy Intel oraz udoskonalonym bezpieczeństwem

Xen 4.6 z nowościami od firmy Intel oraz udoskonalonym bezpieczeństwem

przez -
0 1472
Xen

Ogłoszono wydanie Xen 4.6, monitora maszyn wirtualnych (ang. hypervisor) na licencji open source i rozwijanego pod skrzydłami Linux Foundation. Pozwala on na zarządzanie współpracą wielu maszyn wirtualnych w jego środowisku. Zadaniem hipernadzorcy jest dbanie o separację środowisk wirtualnych, z zachowaniem ich maksymalnej wydajności. Atutem Xen jest to, że zajmuje stosunkowo niewiele zasobów sprzętowych. Dodano nowe opcje wspierania migracji. Podsystem zdarzeń został przebudowany i rozszerzony o nowe funkcje, w tym o obsługę architektur ARM i x86.

Framework bezpieczeństwa Xen – Xen Security Modules otrzymał domyślną politykę bezpieczeństwa, które jest nieustannie testowana w Xen Project Test Lab. Dodano także wsparcie dla vTPM 2.0, dzięki pomocy firm Intel i BitDefender. Udoskonalono skalowalność tabel dostępu dla domen. Wprowadzono blokady ticketów, aby poprawić niezawodność w przypadku dużych obciążeń poszczególnych maszyn wirtualnych.

Kod monitora maszyn wirtualnych architektury x86 otrzymał także: framework Intel P2M, obsługę Intel Cache Allocation Technology, Intel Memory Bandwidth Monitoring, a także wiele innych udoskonaleń od Intela. W kwestii ARM dodano wsparcie dla Thunder X, 128 wirtualnych procesorów na architekturze AArch64 i wiele innych zmian.