Menedżery okien Xfce 4.8, Xfce 4.10 oraz Xfce 4.11 (wersja rozwojowa) pozwalają na zdefiniowanie na modyfikowanie obecnych lub tworzenie nowych globalnych skrótów klawiaturowych, które działają poprzez naciśnięcie kombinacji dwóch lub więcej klawiszy. Zaletą tego jest pełna niezależność od programu i miejsca w systemie. Menedżer Xfce przechwytuje sygnał i wykonuje przypisaną do niego komendę. Poniższy poradnik ma pomóc osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze środowiskiem Xfce.

Xfce 4.10 i Xfce 4.11

W nowszych wydaniach Xfce mamy do wyboru dwa rodzaje menu głównego. W przypadku klasycznego, należy Xfce Menu -> Ustawienia -> Menedżer Ustawień. Posiadając Whisker Menu, trzeba: Whisker Menu -> Wszystkie ustawienia. Reszta czynności jest całkowicie identyczna.

Klikamy w Menedżer okien -> Zakładka Klawiatura. Wyświetli nam się okno, w którym możemy edytować obecny skrót lub go usunąć. Istnieje także opcja przywrócenia wartości domyślnych.

Drugim miejscem jest Klawiatura -> Skróty klawiszowe. Możemy tutaj dodawać, edytować i usuwać wszystkie skróty klawiszowe w systemie. Powrót do początkowego stanu, sprzed zmian odbywa się poprzez naciśnięcie klawisza Przywróć domyślne.

Xfce 4.8

Należy pamiętać, że nie mamy tutaj utworzonych własnych profili ustawień, jak to miało miejsce w Xfce 4.6 i wcześniejszej wersji. Zatwierdzone zmiany obejmą aktualny profil konta. Jeżeli będziemy chcieli wrócić do ustawień domyślnych, wystarczy wcisnąć Przywróć domyślne.

Xfce 4.8 - skróty klawiszowe

Główne miejsce, gdzie będziemy mogli znaleźć owe skróty, to Xfce Menu -> Ustawienia -> Menedżer Ustawień. Potem klikamy w Okna -> Zakładka Klawiatura. Wyświetli nam się poniższe okno z wieloma skrótami:

lub Xfce Menu -> Ustawienia -> Menedżer Ustawień -> Klawiatura -> Skróty Klawiszowe:

Xfce 4.8 - skróty klawiszowe

Mamy tutaj całą listę wszystkich domyślne dostępnych kombinacji. Część z nich posiada skróty, inne nie mają. Aby zmienić, wystarczy dwukrotnie kliknąć w zadanym miejscu. Wyskoczy nam okno, w którym za pomocą klawiszy wybieramy sobie naszą kombinację i zatwierdzamy. Jeżeli jakiś nowy skrót koliduje z już istniejącym program wyświetli nam ostrzeżenie i poprosi, albo o usunięcie nowego, albo o wyczyszczenie starego.

Warto tutaj sobie pozmieniać kilka z nich, np. przełączanie się na przestrzenie robocze. Nie wiadomo czemu zdefiniowane jest ich, aż 12 sztuk. Dla zwykłej osoby wystarczą w zupełności cztery, dzięki czemu pod skrótami CTRL+F5 – CTRL+F12 będziemy mogli sobie przypisać inne potrzebniejsze czynności.

Poprzedni artykułX.Org 1.11 – błąd pozwalający na pominięcie blokady ekranu
Następny artykułToorox 01.2012 „GNOME”
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj