XMPP dostępny w MSN Messenger

XMPP dostępny w MSN Messenger

przez -
7 535

Microsoft ogłosił, że komunikator internetowy Windows Live Messenger będzie obsługiwał połączenia z protokołu XMPP. Firma zapowiedziała tą decyzję już we wrześniu tego roku na konferencji BUILD, jednakże musieliśmy czekać sporo czasu. Aktualnie wspierany jest główny protokół (RFC6120), bezpośrednia komunikacja i status (RFC6121), rozszerzenie XMPP Standard dla vCards, powiadomień stanu czatu oraz dostarczonych wiadomości.

Microsoft zaimplementował także schemat mechanizmu autoryzacji OAuth2, co oznacza, że deweloperzy będą musieli dodać owe wsparcie do mechanizmu autoryzacji i uzyskać ID oraz secret aplikacji. Wymaganie to przystopuje aktualnie istniejące klienty XMPP, przed połączeniami do usługi Microsoft bez modyfikacji. Firma opublikowała także poradnik “przykładowe kody dla programistów na stronie Windows Live MSDN.

 • Greg

  Microsoft idzie w otwarte rozwiązania? Co się dzieje. Czyżby kryzys ich dopadł czy zrozumieli, że Open Source ma świetne rozwiązania?

 • energizer

  No właśnie ostatnio często ta firma mnie pozytywnie zaskakuje ;)

 • aquarius

  Mnie nie zaskakuje. Microsoft zawarł umowę z facebookiem, a czat facebooka opiera się na XMPP. W zwąazku z tym programiści z facebooka od dwóch miesięcy grzebali przy czacie.

 • TomJ

  Ciekawe jak to będzie się miało do Skype? Czy otworzą komunikator i coś poprawią?

  • Z otwarciem Skype raczej nie ma co liczyć. Na szczęście udostępnili SDK, dzięki któremu łatwiej jest tworzyć współpracę innych aplikacji z protokołem Skype.

  • Foxior

   A SDK to nie zostało wydane jak Skype nie był jeszcze własnością Micro$oftu??

  • TomJ

   Chyba jest tak jak mówisz. M$ nie przyczynił się do otwarcia Skype a na pewno nie do polepszenia jego działania na Linuksie. I jakoś wątpię by to zrobili :/