Czym jest Xonotic? Mówiąc najkrócej jest kontynuacją gry Nexuiz, której deweloperzy porzucili tradycyjną wersję (tzw. Nexuiz Classic) na rzecz konsolowego portu. Na szczęście jednak społeczność przejęła pałeczkę i stworzyła Xonotic, który choć zrodził się z gruzów Nexuiz, wyprzedza już swojego starszego brata.

Grafika

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie i tutaj starzy wyjadacze pewnie zauważą, że menu główne jest kopią z Nexuiz Classic, ale wystarczy zagłębić się dalej, aby przekonać się, iż grafika wygląda lepiej względem pierwowzoru; nie jest to może najnowszy Crysis, ale odpowiada to grom wydanym w okolicach 2006/2007 roku. Osobiście jednak nie spotkałem gracza, który by grał na maksymalnych ustawieniach grafiki, ale o tym powiem trochę później. Moim zdaniem biorąc pod uwagę, iż gra jest darmowa oraz stosunkowo młoda, można jej to policzyć za plus.

Jako ciekawostka powiem jedynie, iż Xonotic korzysta z silnika DarkPlaces, który jest przerobionym silnikiem z… Quake 1 :D Tak, wszystko co widzicie, to silnik starego poczciwego qwaka na sterydach. Zresztą DP miał początkowo służyć tylko, do upiększania Q1, ale z czasem wyszły także komercyjne gry bazujące na nim.

Muzyka

Gdy nasze oczy ujrzą grafikę, drugie co do nas dociera, to muzyka. Nie jestem wielkim znawcą, ale moim zdaniem dobór muzyki jest dobry. Z głośników docierają do nas dźwięki klimatycznej elektronicznej muzyki. W obecnej wersji (0.6.0) do gry dołączonych jest 14 utworów, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby twórca danej mapy dołączył do niej jakąś nową ścieżkę (oczywiście należy przy tym pamiętać o zachowaniu zasad licencji).

Rozgrywka

Popatrzyliśmy, posłuchaliśmy, więc pora zaliczyć parę fragów :) W gołej instalacji mamy tylko 20 map, ale podczas grania na serwerach zostanie ściągniętych sporo dodatkowych map, które nie wchodzą w skład domyślnej instalacji gry. Fani Q1 mogą się tutaj zawieść, bo mapy trzymają tutaj „technologiczny” styl, choć jest kilka mapek rozgrywających się w sceneriach zamków itp. Nawet mapa Agressor (jedna z moich ulubionych do DM), została przerobiona na technostyl. Każdy z was sam musi sobie odpowiedzieć, czy taki styl map mu pasuje.

Gra dostarcza nam, aż 16 trybów zabawy; oprócz klasycznych trybów jak DeathMatch, TeamDeathMatch czy Capture The Flag mamy także Onslaught, Assault (znane graczom Urban Terror), Freeze Tag, Clan Arena (Znane z Q3), Race, Key Hunt, Nexball. Pełna lista trybów dostępna jest na wiki projektu wraz z opisami. Niestety kuleje tutaj wspomniany tutaj tryb Assault, który w UT bardzo lubiłem. Otóż do gry dołączona jest na razie tylko jedna mapka go obsługująca :( Mam nadzieję, iż z z czasem powstaną nowe mapy do tego trybu.

Wiki gry mówi nam o 18 broniach dołączonych do gry, ale podczas typowej rozgrywki będziemy używali, tylko 9; reszta broni zarezerwowana jest dla specyficznych trybów zabawy. Graczy UT zadowoli fakt, iż każda broń posiada alternatywny tryb strzału, co fajnie urozmaica rozgrywkę :)

Pojazdy

Od wersji 0.5.0 w grze występują pojazdy, ale moim zdaniem jest to dość kulejący element gry. Po pierwsze mało jest map z pojazdami, ale na szczęście w ostatnim czasie ich liczba stałe się powiększa. Po drugie, o ile ich wygląd z zewnątrz jeszcze może być, to wygląd z środka jak dla mnie wygląda strasznie pokracznie. Po trzecie pojazdy działają tylko w trybie CTF, choć deweloperzy pracują nad ich dodaniem do trybów ONS i DOM. Jeśli chcecie spróbować swoich sił za sterami obecnych maszyn to zapraszam na serwer „Vehicle CTF”, który jest nim poświęcony.

W chwili gdy czytacie ten tekst będą się rozgrywały międzynarodowe rozgrywki w trybie TDM (jestem w polskiej reprezentacji więc trzymajcie za nas kciuki :) ), na razie bez wielkich nagród, ale wraz z osiągnięciem przez grę statusu 1.0.0 twórcy zamierzają już organizować turnieje z takowymi. Zresztą, już obecnie w grze możecie zobaczyć kilku sławniejszych graczy jak ZeroQL, autora filmów fragmovie z QL i Xonotic na YT.

Z wersji na wersje jest także rozwijany system statystyk graczy, który jest w pełni dobrowolny (jeśli chcecie możecie go wyłączyć w opcjach gry). Oto przykładowe statystyki jednego z lepszych graczy.

Gra wspiera nagrywanie rozgrywek we własnym formacie *.dem. Funkcja nie obciąża w żaden sposób gry, a pozwala na spokojnie przeanalizować nasz sposób gry lub pochwalić się innym :D

Użytkowników sieci IRC, zapraszam również na kanał #xonotic.pickup w sieci QuakeNET. Jest to specjalny kanał z botem, który po wydaniu odpowiedniego polecenia ustawi rozgrywkę, która wystartuję, gdy tylko zbiorą się chętni (zapisy do rozgrywek, również dokonujemy za pomocą tego bota). Polecenia są krótkie i zrozumiałe więc, nie potrzeba siedzieć nad manualem kilka godzin, aby to opanować (wystarczy raz ze zrozumieniem przeczytać, pomoc do BOTa. W razie czego zapytajcie ludzi na kanale – z pewnością wam pomogą. Oprócz wspomnianego wyżej kanału istnieje, także kanał #xonotic przeznaczony do ogólnego gadania z graczami, oraz osobne kanały dla deweloperów i mapperów. Pomimo, iż na kanałach można spotkać Polaków, to jednak na publicznym czacie preferowanym językiem jest angielskim – za napisanie jednej wiadomości po Polsku nikt was nie wywali (no chyba, że admin ma zły dzień), ale może, to być, źle odbierane przez innych (jak by wam się podobało, gdyby dwóch graczy, zajęło publiczny czat komunikatami zrozumiałymi, tylko w ich języku?)

Nie ma róży bez kolców

Oprócz wyżej wymienionych wad Xonotic ma dwie najpoważniejsze – AI botów kuleje (wiem, że robią za atrapę, ale trochę denerwuje, gdy bot z twojej drużyny chodzi dookoła jednego pomieszczenia) oraz mała ilość graczy. Gra zdobywa coraz większą popularność, ale niestety to nadal za mało, aby o każdej godzinie pozwolić na rozgrywkę, dlatego polecam weekendowe wieczory i kanał #xonotic.pickup.

Podsumowanie

Wypadałoby napisać coś na koniec. Czy warto, w to zagrać? Moim zdaniem tak, zwłaszcza, iż gra jest darmowa. Tytuł posiada pewne wady, ale nie wynikają one po części z dość młodego wieku projektu i z czasem powyższe problemy powinny zostać naprawione. Jeśli deweloperzy podtrzymają tempo rozwoju oraz spełnią obietnice, to gra ma szanse na wypracowanie sobie pozycji, wśród gier turniejowych. Jeśli chcecie spróbować swoich sił, to grę można zainstalować poprzez platformę Desura, lub ściągając archiwum ze strony gry.

  • darmowa, otwarto-źródłowa
  • świetna fizyka
  • ładna grafika
  • dużo broni i trybów gry
  • niedopracowane pojazdy
  • beznadziejne AI botów

Autorem recenzji jest BigBen. Praca została wyróżniona w lipcowej edycji konkursu napisz recenzję i wygraj gry.

2 Komentarze

Odpowiedz