Xubuntu Core – lżejsza wersja Xubuntu

Xubuntu Core – lżejsza wersja Xubuntu

przez -
6 4793
Xubuntu - nowe logo

Deweloperzy Xubuntu przygotowali lżejszą wersję swojego flagowego systemu – Xubuntu Core. Głównym środowiskiem pozostało nadal Xfce, jednakże wyrzucono wszystkie niepotrzebne aplikacje, w tym: odtwarzacze multimedialne, edytory zdjęć, przeglądarkę internetową, pakiet biurowy i wiele innych. Dzięki tym zabiegom udało się zmniejszyć wielkość obrazu ISO z 950 MB do zaledwie 600 MB. Ten zabieg umożliwi wielu osobom szybsze pobranie, ale także lepsze dostosowanie systemu pod własne potrzeby.

Aktualnie istnieją dwa sposoby instalacji.

Pierwszy to pobranie obrazu ze strony unit193.net/xubuntu/core/ i tradycyjna instalacja. System został przygotowany przez dewelopera Xubuntu.

Drugi polega na udaniu się na stronę i pobraniu mini.iso o wielkości około 40 MB. Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o wybranie odpowiednich pakietów. Należy wtedy zaznaczyć Xubuntu minimal installation. Zaraz po skończeniu instalacji należy wpisać w konsoli: sudo apt-get install xubuntu-core^.

6 Komentarze

 1. 573MB za goły system to i tak dużo jak dla mnie. :( Co tak napęczniało w dzisiejszych Linuksach?
  Jądra im spuchły czy co? :(

  • Prawda jest taka, że dzisiaj w nawet najtańszym komputerze 4GB RAM to absolutne minimum i mało kogo obchodzi już 600MB zajęte na starcie. Może spróbuj innej dystrybucji.

  • a kto twierdzi, że te 600MB to pamięć operacyjna? tu przecież chodzi o rozmiar ISO z systemem.

  • Przepraszam, nie doczytałem newsa i źle zrozumiałem. Nie wiem co to za problem dociągnąć te parę MB więcej, przecież dystrybucje ściąga się raz przed instalacją, jeśli pobierasz przez torrenty to nawet nie ma obawy, że pobieranie się przerwie. W dzisiejszych czasach to nawet ze słabym łączem miesiącami nie trwa pobranie paruset MB. Warto przecież przy słabym łączu ściągnąć więcej na początku niż potem zorientować się, że czegoś zabrakło i trzeba dociągnąć.

   Chyba, że ktoś lubi każdy jeden program samemu zainstalować ale wtedy to Archa polecam.

  • a może to jednak jest problemem, i właśnie taki system dla mnie został stworzony. Również jak hhfgbvi uważam że 600mb sam system to i tak bardzo dużo

Odpowiedz