Zabbix 2.1.1

Zabbix 2.1.1

przez -
4 702
Zabbix

Ogłoszono wydanie aplikacji do monitorowania serwerów Zabbix 2.1.1. Jest to już drugie wydanie alfa, ale już teraz możemy przyjrzeć się nowościom jakie nas czekają w stabilnym wydaniu 2.2.0. Pojawiło się sporo ciekawych nowych funkcji jaki i usprawniono już obecne w aplikacji. Poprawiono wydajność Zabbixa wprowadzając systemy cachowania danych. Zoptymalizowano procesy wysyłania danych do Zabbix serwera jaki i proces housekeeper. Oba działają zdecydowanie szybciej. Poprawiony został również odczyt danych historycznych i pojawiło się wsparcie dla operacji równoległych.

Dodano możliwość ładowania dodatkowych modułów do agentów, serwerów oraz proxy, aby zwiększyć ich możliwości. Zabbix sam zaktualizuje bazę danych (jej strukturę) podczas aktualizacji do nowszej wersji oprogramowania. Kolejną ciekawą zmianą jest możliwość kontrolowania procesu Housekeeper. Możemy teraz określić jakie historyczne tabele mają być czyszczone, jak często i kiedy.

Zwiększono również liczbę obiektów do 2^64-1 (Itemy, Triggery, Eventy itp.) jakie może przechowywać Zabbix w konfiguracji bez Distributed Monitoringu. Poprawiono również monitoring Web. Pojawiło się wsparcie dla wyrażeń regularnych, dodano możliwość skonfigurowania ilości ponowień danego scenariusza oraz monitoring przez HTTP proxy.

Ulepszono wsparcie dla SNMP oraz IPMI. Pojawiły się poprawki w samym GUI aplikacji jak np. anti-aliasing dla grafów.