Żabka na SUSE Linux Enterprise Server

3
3315
SUSE
SUSE

Żabka Polska S.A – właściciel największej w Polsce sieci sklepów typu convenience prowadzonych pod marką Żabka – zakończyła proces wdrażania systemu operacyjnego IT opartego na rozwiązaniu SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell. To największe w Polsce rozwiązanie linuksowe zapewni obsługę wszystkich – prawie 2000 – sklepów Żabka w kraju.

Umożliwi spółce korzystanie z niezawodnej, bezpiecznej, a przede wszystkim centralnie zarządzanej platformy sieciowej, współpracującej jednocześnie z wewnętrznym środowiskiem informatycznym firmy, wykorzystującym Microsoft Windows.

Zainstalowana platforma SUSE Linux jest także przyjazna środowisku. Daje możliwość stosowania wirtualizacji serwerów w celu ograniczenia zużycia energii potrzebnej do zasilania i klimatyzowania urządzeń IT.

Osadzając nasze rozwiązanie biznesowe na serwerach Novell SUSE Linux Enterprise osiągnęliśmy cel, którym było zbudowanie niezawodnego, centralnie zarządzanego środowiska obsługi sieci sklepów – ocenia realizację przedsięwzięcia dyrektor informatyki Żabki, Maciej Kląskała. – Co więcej, dzięki temu jesteśmy przygotowani na rozbudowę i szybkie uruchamianie kolejnych, stale przybywających sklepów.

Nowe rozwiązanie biznesowe do obsługi sklepów sieci Żabka zostało opracowywane pod kątem zastosowania rozwiązań open source i ich współpracy ze środowiskiem biurowym w centrali spółki. Rozważane było m.in. wykorzystanie dostępnych bezpłatnie systemów Linux. Z uwagi na konieczność zapewnienia wysokiego stopnia niezawodności i ciągłości działania rozwiązania (sklepy pracują w godzinach 6.00-23.00, przez 7 dni w tygodniu) oraz wsparcia technicznego dla wszystkich placówek w całej Polsce, zdecydowano o wyborze platformy SUSE Linux Enterprise. Jest to jedna z dwóch wiodących na świecie dystrybucji Linuksa do zastosowań biznesowych, przy czym tylko producent systemu SUSE Linux posiada biuro w Polsce, które zatrudnia zespół konsultantów i pracowników pomocy technicznej. Drugim powodem wyboru SUSE Linux była gwarancja interoperacyjności systemów Windows i SUSE Linux, wynikająca ze ścisłej współpracy obu producentów.

Z uwagi na model i rozmiary sieci typu convenience środowisko informatyczne Żabki jest bardzo rozproszone. Dlatego największe oszczędności w zakresie IT wynikają z możliwości wprowadzenia centralnego systemu zarządzania tym środowiskiem. Wykorzystano do tego mechanizm AutoYaST wbudowany w SUSE Linux Enterprise oraz oprogramowanie Novell ZENworks Linux Management, które służy do centralnego zarządzania rozbudowaną, rozproszoną po całym kraju siecią. ZENworks Linux Management zapewnia m.in. zdalne katalogowanie zasobów sieci, zarządzanie lokalnymi systemami i ich aktualizacjami oraz zarządzanie aplikacjami (obsługa sprzedaży, magazynów, komunikacja w ramach sieci rozległej itp.). Procedura stworzenia całkowicie zautomatyzowanego mechanizmu instalacji i konfiguracji zasobów sieci została opracowana przy współpracy z polskim działem Novell Professional Services.

Więcej informacji o sieci sklepów Żabka: www.zabka.pl

(Informacja prasowa firmy Novell)

Poprzedni artykułSidux 2008-01
Następny artykułPlayOnLinux 2.2.1

3 KOMENTARZE

  1. No nie wierze własnym oczom. Żaba i Jaszczurka w symbiozie :] Toż to nawet filozofom się nie śniło. Ale znając Matkę Naturę, jeszcze nie jeden cud może się stać :)

  2. Witam !

    Jestem mieszkanką Łodzi i korzystałam ze sklepu przy ul. Umińskiego 10. Piszę korzystałam, ponieważ już tam nie zrobię zakupów. Przy każdej dostawie towaru sklep jest zamknięty a dostaw jak wiadomo w ciągu dnia jest kilka, na styku zmian, przy liczeniu tz. kasy – sklep jest zamknięty. Osoby zatrudnione są nie kompetentne do tego stopnia, że nie mogłam zapłacić kartą bo ekspedientka nie umiała posłużyć się terminalem a na dodatek sugerowała, że to moja karta jest wadliwa. Kiedy w końcu udało jej się uruchomić terminal to nawet nie przeprosiła mnie a wręcz ironicznie stwierdziła " sklepu pani nie zmieni ". Otóż zmienię.

    Zostawiałam spore pieniądze w tym sklepie Państwa sieci ale proszę mi wierzyć, mam dosyć.

    dziękuję – Rita Zarębska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj