Zaktualizowano Linux Standard Base

Zaktualizowano Linux Standard Base

przez -
0 306
Linux Tux

W ostatnich dniach organizacja Linux Foundation zaktualizowała specyfikację Linux Standard Base (LSB) do wersji 3.1 oraz udostępniła nowe narzędzie do jej testowania. Jest to kolejny krok, który ułatwia programistom tworzenie aplikacji pod różne dystrybucje Linuksa. Zadaniem tej specyfikacji jest dostarczenie zestawu wytycznych, które mają gwarantować poprawne działanie aplikacji pod kontrolą najbardziej popularnych dystrybucji.

Dzięki temu deweloperzy nie muszą ponosić kosztów związanych z dostosowaniem aplikacji dla konkretnego systemu. Mniej popularne dystrybucje w których nie zadbano o wsparcie, będą mogły wykorzystywać te aplikacje jeśli ich twórcy dostosują je do LSB.

Specyfikacja została stworzona przez Free Standards Group (FSG) w 2001. Obecnie jest ona standardem, z którym zgodne są popularne dystrybucje: Red Hat, Suse, Debian, Ubuntu, Mandriva oraz Xandros.

Wersja LSB 3.1 dostarcza zestaw narzędzi o nazwie LSB Distribution Testkit (LSB DTK). Przedstawiciele Linux Foundation opisują LSB DTK jako pierwsze zautomatyzowane narzędzie testowe dla platformy Linux. Znaczenie takich narzędzi jest duże, bo jeśli Linux ma stać się atrakcyjny dla niezależnych dostawców oprogramowania, to musi gwarantować długoterminową kompatybilność i obszerne narzędzia do testowania kompatybilności podobnie jak wielkie, zamknięte platformy (np. MS Windows).