Zapowiedzi Fedory 11

Zapowiedzi Fedory 11

przez -
2 486
Fedora

Jeśli wszystko pójdzie dobrze z planem to już w okolicy czerwca 2009 roku światło dzienne ujrzy Fedora 11. Ciekawą nowością w systemie będzie zastąpienie warstwy HAL nowym projektem o nazwie DeviceKit. Obie warstwy mogą działać równolegle, więc przejście będzie dość płynne.

DeviceKit zawiera różnego rodzaju komponenty odpowiedzialne za konsolidowanie informacji z wielu źródeł oraz przy wykorzystaniu D-BUS. Dostęp do informacji zebranych przez komponenty służąco do monitorowania dysków, czy zarządzania energią będą dostępne poprzez rozszerzenie do Nautilusa oraz wyspecjalizowaną aplikację GNOME do zarządzania nośnikami o nazwie Palimpsest. Z poziomu Nautilusa będzie również można formatować partycje.

Palimpsest

Kolejne zmiany w obsłudze sprzętu będą dotyczyły PulseAudio. Pojawi się uproszona obsługa miksera dźwięku. W Centrum Sterowania pojawi się obsługa urządzeń hot-plug oraz pojawi się moduł do kontroli mikrofonu. Programiści chcą również wzbogacić Fedorę o prostą konfigurację systemu, tak by mógł wykorzystywać wiele monitorów, mysz czy klawiatur.

Do menadżera pakietów Yum zostanie dodane narzędzie Presto. Pozwala ono na lepszą obsługę paczek deltarpm, dzięki czemu czas potrzebny na aktualizację systemu lub aplikacji staje się zdecydowanie szybszy.

Programiści również dodadzą narzędzie MinGW ( Minimalist GNU for Windows) w celu lepszej interoperacyjności z systemami Windows.